Pera Müzesi’nde “Yarına Notlar” Söyleşisi Ali Kazma ve Mari Spirito

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi, Independent Curators International Uluslararası Bağımsız Küratörler oluşumunun Yarına Notlar sergisi kapsamında bir söyleşi düzenliyor. Pera Müzesi oditoryumunda gerçekleşecek söyleşide, sanatçı Ali Kazma, Türkiye’de ilk kez izleyiciyle buluşan Kuzey adlı video çalışması üzerine küratör Mari Spirito ile sohbet edecek.

Ali Kazma, Kuzey, 2017
Ali Kazma, Kuzey, 2017 / İki kanallı HD Video, 5’10’’ Jeu de Paume, Paris ve Galeri Nev, İstanbul’un izniyle

COVID-19 küresel salgını sürecinde yaşanan kültürel geçişi ele alan güncel sanat çalışmalarını bir araya getiren Yarına Notlar sergisi, 25 ülkeden 30 küratörün bu doğrultuda oluşturduğu seçkiyi sunuyor. Küresel bir çağda sanatın kolektif hafızanın inşasındaki rolünü ele alan sergideki birçok çalışma, kuşku ve güvensizliğin yükseldiği zamanlarda dünyayı anlamlandırmanın yollarını sorguluyor.

Karantina olgusuna farklı bir bakış: Kuzey

Farklı coğrafyalardan 29 sanatçının eserlerinden oluşan sergide, Ali Kazma Kuzey başlıklı iki kanallı video çalışması ile yer alıyor. Çalışan, emek sarf eden insan bedenlerinin hareketlerine odaklanan Kazma, eserlerinin çoğunda işinde ustalık kazanmış kişiler tarafından gerçekleştirilen bir dizi mesleğin ayrıntılı uzmanlığını yansıtıyor. Sanatçının Yarına Notlar sergisinde yer alan Kuzey isimli video çalışması, Arktik Okyanusu’nda terk edilmiş bir maden alanına odaklanıyor.

Küratör Mari Spirito’nun Yarına Notlar sergisine dahil ettiği bu video, izleyiciyi 1930’lardan 1980’lerin sonuna kadar Sovyetler tarafından yönetilen terk edilmiş bir madene, Svalbard Adaları’ndaki Pyramida’ya götürüyor. Daha önceden bir Sovyet işçi kolonisine ait olan bu binalarda zamanın kristalleşmiş bir olgu olduğuna dikkat çeken Spirito, sergi için neden bu eseri seçtiğini şu sözlerle açıklıyor: “İnsan yaşamının tamamen noksan olduğu Kuzey, kolektif münferit hayat deneyimlerimizi vurgulayarak kendine yeten ve korunaklı, ancak kaybedilmiş, izole bir topluluğun metaforik bir portresini sunuyor. Duygusal ve ulusal tecridimiz her gün pekişmeye devam ediyor. Bir başka deyişle Kuzey, karantinanın birincil ve uzun vadeli etkileriyle doğrudan yüzleşiyor.”

Sergiye paralel olarak 16 Şubat Çarşamba günü saat 18.30’da Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleşecek söyleşide Mari Spirito, Ali Kazma ile bu video çalışmasına ilişkin detayları konuşacak.

Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleştirilecek etkinlik ücretsizdir. Konuşma İngilizce gerçekleştirilecek, Türkçe simültane çeviri yapılacaktır.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.