Performans Sanatçısı Marina Abramovic İstanbul’a Geliyor!

Performans sanatının öncü ve önemli ismi Marina Abramovic, Türkiye’deki ilk büyük sergisiyle 31 Ocak-26 Nisan 2020 tarihleri arasında Sakıp Sabancı Müzesi’nde olacak.

Akbank’ın desteğiyle Sabancı Müzesi’nin yanısıra Akbank Sanatı’n da mekan olarak kullanılacağı sergi, performans sanatçısı Marina Abramovic’in performanslarını video ve fotoğraf dokümantasyonunun yanı sıra, Marina Abramovic Institute’nın (MAI) yaptığı açık çağrıya cevap veren ve projeye davet edilen yerli ve yabancı sanatçılarla MAI ortaklığında gerçekleştirilen canlı performanslar ve Abramovic Metodu’ndan oluşacak.

Objesiz, geçici ve ana bağlı sosyal bir süreç olarak bugün çok disiplinli bir biçimde icra edilen performans sanatının herkesçe daha yakından tanınmasını ve tecrübe edilmesini amaçlayan proje, üç bölüme ayrılıyor. Serginin ilk bölümünde, Marina Abramovic’in yaklaşık elli senelik kariyeri boyunca ürettiği ikonik performanslar, özel koleksiyonlar ve kurumlardan ödünç alınan eser ve dökümantasyonlarla temsil edilecek.

Serginin ikinci bölümünde, Ağustos 2019’da tüm disiplinlerde faaliyet gösteren sanatçılara yönelik yapılan açık çağrıya proje teklifleriyle cevap veren ve projeye davet edilen sanatçıların performanslarının sunulacak. Müzenin ziyarete açık olduğu her gün, 12:00 – 20:00 saatleri arasında günde sekiz saat olmak üzere orijinal uzun süreli performanslar canlı olarak gerçekleştirilecek.

Akış, sanatçının eğitmenlik kariyeri boyunca sanatçılar için geliştirerek herkese sunduğu felsefe ve tekniklerle ziyaretçilerin bizzat katılımıyla farklı tecrübeler yaşadığı “Abramovic Metodu” bölümüyle son bulacak. Marina Abramovic’in seneler süren araştırmalar sonucunda geliştirdiği ve “başyapıtım” diye nitelendirdiği “Abramovic Metodu”nun deneyimleneceği bölümde, sergi ziyaretçileri merkezi bir rol oynayacak. Ziyaretçileri geniş çaplı, ortak katılımlı bir tecrübede bir araya getirerek kendileriyle ve birbirleriyle bağ kurmaya davet eden “Metot” hareket, hareketsizlik ve konsantrasyona odaklanan deneyimler yoluyla zaman ve mekân içerisinde bulunabilmek üzerine bir keşif çalışmasıdır.

Abramovic’in retrospektif niteliği taşıyan Türkiye’deki ilk büyük ölçekli sergisi Akış kapsamında aynı dönemde Akbank Sanat’ta ise performans sanatına odaklanan, MAI küratörlüğünde hazırlanan bir film gösterimleri programı gerçekleştirilecek. Performans sanatının tarihinden yola çıkarak bugününü şekillendiren mirasın keşfedilmesine olanak sağlayacak programda, Abramovic’in de dahil olduğu uluslararası performans sanatçılarının çalışmalarının tarihsel bir bağlam içinde ele alındığı filmler yer alıyor.

Bilet detayları Ocak ayı içerisinde paylaşılacak.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.