Performistanbul “Seçkiler: performistanbul.data/izle” ile SENKRON’da

Performistanbul, 15 Nisan-14 Mayıs tarihleri arasında, “Seçkiler: performistanbul.data/izle” adlı sergiyle SENKRON Eş Zamanlı Video Sergileri’nde yer alıyor. Türkiye’nin farklı şehirlerinden pek çok sanat kurumu ve organizasyonunun iş birliği ile gerçekleşen ve video sanatını farklı mekânlarda görünür kılmayı amaçlayan SENKRON, bu yıl ikinci edisyonuyla izleyiciyle buluşuyor.

Hoşçakal - Merhaba
Ebru Sargın L. – Hoşçakal – Merhaba (2016)

“Seçkiler: performistanbul.data/izle”, bugüne kadar çeşitli medyumlar ve teknikler aracılığı ile kayıt altına alınan performanslardan bir seçkiyi izlemeye sunuyor. Performans sanatının belgeleme türlerini ve bu türler arasındaki ilişkiyi inceleyen sergi, canlı performansların kurgulu, kurgusuz video kayıtlarına ve seyircisiz olarak sadece kamera için gerçekleştirilen performans videolarına odaklanarak üç ana başlığı ele alıyor.

Batu Bozoğlu - Döngü (2017)
Batu Bozoğlu – Döngü (2017)

“Kamera İçin Performans” başlığında Dila Yumurtacı – Ouroboros (2020), Leman Sevda Darıcıoğlu – Merhaba ben Leman, Türkiye’den bir kadın sanatçıyım (2017) ve Selin Kocagöncü – Gülümse (2017); “Performans Dokümantasyonu” başlığında AslieMk – Beton (2016), Batu Bozoğlu – Döngü (2017) ve Ekin Bernay – Annem ile Ben (2016); “Performans Videosu” başlığında ise Ebru Sargın L. – Hoşçakal – Merhaba (2016), İ. Ata Doğruel – Tevâzu (2018), Gülhatun Yıldırım – Yıkımın Büyüsü (2019) ve Özlem Ünlü – Tape (2018) videoları bulunuyor.

Seçilen performanslara ait fiziksel kalıntıları da gösterimlerle eş zamanlı olarak Performistanbul’un canlı sanat koleksiyon seçkileri katında inceleyebilirsiniz. Performistanbul Canlı Sanat Araştırma Alanı’nı (PCSAA) ziyaret ederek arşivde bulunan, Londra merkezli Canlı Sanat Kütüphanesi LADA’dan transfer edilen 100’ün üzerinde performans dokümantasyon videosunu görüntüleyebilirsiniz.

Sergiyi 14 Mayıs’a dek, 11:00-18:00 saatleri arasında, PCSAA’da ziyaret edebilirsiniz. Videoları etkileşim ve deneyime açık samimi bir ortamda, halı ve yastıklar eşliğinde, uzanarak ya da oturarak izleyebilirsiniz.


PCSAA

Hacımimi Mahallesi, Dibek Sokak No:32 Beyoğlu/İstanbul

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.