PerformLab’in İlki Beykoz Kundura’da Yapıldı

PerformLab’in İlki Beykoz Kundura’da Yapıldı

Kundura Sahne‘nin performans alanında disiplinlerarası ve uluslararası konsept ve pratik geliştirme programı PerformLab‘in ilki sona erdi. Türkiye’den ve Hollanda’dan sanatçıları buluşturan program, 29 Mayıs – 6 Haziran 2021 tarihleri arasında Beykoz Kundura’da gerçekleşti.

Türkiye ve Hollanda’dan sanatçılar buluştu
Ayşe Draz, Melih Gençboyacı, Pelin Başaran ve S. Buse Yıldırım’ın sanat yönetiminde gerçekleşen PerformLab’e Açık Çağrı sonucu seçilen 9 sanatçı, bir hafta boyunca Hollanda’dan misafir sanatçıların eşliğinde çalışmalarını ve pratiklerini geliştirme imkânı buldular.

PerformLab’in İlki Beykoz Kundura’da Yapıldı

Video, dans, performans gibi farklı disiplinlerden sanatçıları buluşturan PerformLab, yoğun çalışmalara ve paylaşımlara sahne oldu. Oyuncu ve performansçı Khadija El Kharraz Alami, ‘Re-claiming Space’ adlı çalışmasıyla katılımcıları sahnede kendi sesleriyle tanışmaya davet ederken; dansçı ve performansçı Cherish Menzo da ‘Chopped and Screwed’ tekniğini paylaştığı atölyesinde, hareket eden bedeni esnetme, deforme etme ve yıkıp yeniden inşa etmenin yollarını birlikte keşfe açtı.

Eğitimci, sanatçı, tiyatrocu ve yönetmen Samara Hersch atölyesinde katılımcıları, kendi işleriyle de irdelediği ‘mesafe’ ve ‘mahremiyet/yakınlık’ kavramlarının performatif olasılıklarını birlikte araştırmaya davet etti. Dansçı ve koreograf Benjamin Kahn ise atölyesinde, bir sonraki işi için üzerinde çalışmaya başladığı ‘çığlık’ atmayı katılımcılara sahne üzerinde hem ses hem beden için nasıl bir malzemeye dönüştürebileceklerini deneyimletti. Öte yandan katılımcılardan Nadir Sönmez kendi biyografik malzemesinden yola çıktığı ve performansın sanat piyasasındaki konumunu sorguladığı sunumunu, Barış Arman ise ada, izolasyon ve bir topluluk oluşturmak üzerine kurgulamakta olduğu yeni yere-özel işinin araştırma sürecini diğer katılımcılarla paylaştılar.

Benjamin Kahn ve Cherish Menzo aynı zamanda Kahn’ın tasarladığı ve Menzo’nun performansçı olarak yer aldığı, cinsiyet ve ırk kavramlarının yanı sıra üreten ve icra eden arasındaki iktidar ilişkilerini de sorunsallaştıran ve birçok festivalde adından hayranlıkla söz ettiren ‘Sorry, But I Feel Slightly Disidentified…’ adlı özgün işlerinin gösterimini de katılımcılara ve PerformLab’e özel bir hediye niteliğinde sundular.

Türkiye’den misafir sanatçı İlyas Odman da, sanatsal süreçlere fermantasyon kavramı üzerinden yeni bir bakış açısı kazandırarak Sanat Fermantoru olarak katıldı PerformLab’e. Katılımcıların kendi elleriyle turşu kurmalarıyla başlayan atölyede fermantasyon, sanatsal süreçleri yorumlamak ve anlamakta yaratıcı bir araca dönüştü.

Kundura Sahne ile Productiehuis Theater Rotterdam ortaklığında ve Dutch Performing Arts’ın desteğiyle ilki düzenlenen PerformLab, Türkiye ve Hollanda arasında olası sanat işbirlikleri kadar, sürdürülebilir bir sanatsal diyaloğun başlamasına yönelik ilk tohumları atmayı da hedefliyor.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir