Peter Zimmermann Beşinci Kişisel Sergisiyle Dirimart’taDirimart, 2-26 Şubat tarihleri arasında Peter Zimmermann’ın yakın dönemde ürettiği işleri bir araya getiren, Sticker başlıklı beşinci kişisel sergisini ev sahipliği yapıyor. Zimmermann bu sergide kendine has tekniğiyle tuvale işlediği sanal algoritmalara odaklanıyor.

Peter Zimmermann, Untitled, 2022, Epoxy on canvas, 250 x 160 cm
Peter Zimmermann, Untitled, 2022, Epoxy on canvas, 250 x 160 cm

Zimmermann, dijitalleştirme ve buna bağlı temsil süreçleriyle ilgilenmeye 1990’lı yıllarda başladı. “Hata” diye bir şeyin olmadığı bir yer söz konusuydu. Bu da sanatçıya göre, dijital olarak üretilme sürecinde imajların tamamen “boşaltıldığı” fakat yine de gözle görülür sonuçlar verdiği anlamına geliyordu.
Kendilerini programlamayla resimsel nesneler haline getirip “gerçek” oluyorlardı. Bu idrak, dijital şablonlardan üretilen, renkli epoksi reçine imajlar olarak hayat buldu. Fotoğraflar, film kareleri veya diyagramları grafik algoritmalarla yapısöküme uğratıp dönüştüren sanatçı, daha sonra bunları birkaç saydam katman halinde tuvale aktardı.

Zimmermann 2014 yılından beri, imaj dosyalarını izlenimci bir dikiş formunda görüntüleyip ortaya çıkan motifi yağlı boya tabloya aktaran ve “Van Gogh Anahtarı” denen bir algoritma yardımıyla bu yöntemi uyguluyor. (Yağlı boya) tablonun yoldan saptıktan sonra, bilgisayarın sanata ve sanatçıya dair tüm
unsurları ortadan kaldırmasıyla yeniden kendine döndüğü izlenimini veren rahatsız edici eserler bunlar.

Dirimart’ta yer alacak sergide yeni epoksi reçine tablolar, etiket oluşumlarıyla bir araya geliyor. Burada esas sergilenen, algoritmaların düşünüş ve davranışımızı ne kadar derinden etkilediği ve gerçeklikle algıya dair kavrayışımızı nasıl şekillendirdiği üzerine suni bir inceleme.

Peter Zimmermann Hakkında

Peter Zimmermann (d. 1956, Freiburg) Stuttgart’taki Staatlichen Akademie der Bildenden Künste’de eğitim gördü. 2002-2007 yılları arasında Köln’deki Kunsthochschule für Medien’de hocalık yaptı. Baden-Württemberg (2017), Museum für neue Kunst, Freiburg (2016) ve Museum Moderner Kunst Klagenfurt’ta (2009) kişisel sergiler düzenledi. İşleri Centre Pompidou (Paris, Fransa), Museum of Modern Art (New York, ABD), Staatsgalerie Stuttgart (Stuttgart, Almanya) ve Museum Moderner Kunst (Frankfurt am Main) koleksiyonlarına dahil edildi. Zimmermann, Köln’de yaşıyor ve çalışıyor.


Dirimart Pera

Meşrutiyet Caddesi, No:99, 34430 Beyoğlu/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir