Pg Art Gallery’nin Çukurcuma’daki Son Sergisi:‘Sıfır Noktası’ Başladı

Pg Art Gallery’nin Çukurcuma’daki Son Sergisi:‘Sıfır Noktası’ Başladı


Pg Art Gallery, Mahmut Aydın’ın ‘Sıfır Noktası’ adlı sergisine 27 Aralık 2020 tarihine kadar ev sahipliği yapıyor. Galerinin yeni lokasyonu Maslak Atatürk Oto Sanayi Sitesi’ne taşınmadan evvel Çukurcuma’daki mekanında açılan bu son sergide, Aydın’ın sergi ile aynı adı taşıyan, tek parça figüratif heykel enstalasyonu yer alıyor.

Sergi alanında yerleştirilen metal şemsiyeler, etrafını çevirdiği heykeli maskeleyip tıpkı bir paravan gibi izleyici ile arasana mesafe koymaktadır. Heykelin etrafında olup biten şeylerden kendini korumak, daha güvende hissetmek istercesine ardına sığındığı bu şemsiyeler, onun için artık birer koruyucuya dönüşüyor. Bireyin kendisini toplum içerisinde güvensiz hissettiği anlarda devreye giren ve yarattığı kurgu benliği ile gerçek benliğini görünmez kılmayı başarıyor.

Her şeye rağmen hakikatle yüzleşerek tamamen arınmış görünen figürü çevreleyen şemsiyelerin birden fazla oluşu, bir yandan anlamı kuvvetlendirirken diğer yandan durağan görüntüye dinamizm katıyor. Galerinin ortasında yaratılan bu kurgusal sahne, izleyiciyi gerçek ve kurgu arasında gidip gelen, çelişkilerle dolu dünyayı sorgulamaya yöneltiyor.

Mahmut Aydın Hakkında
1989 yılında Diyarbakır’da doğan Mahmut Aydın, insanlığın sosyo-kültürel varlığı ve ortamı arasındaki ilişkiyi sürekli etkileşimlerinde araştırıyor. Figüratif heykellerinde, dışarıdan dayatılmış en ufak değişikliklere karşı vücudun tutumuna ve hassasiyetine ışık tutmayı hedeflemektedir. Sanatçının heykelleri, insan vücuduyla tezat oluşturan geometrik formlarla, insanlığın hür iradesini etkileyen gelişim ve dönüşüm, çevresel, sosyal, yapay ve doğal koşulları yansıtmayı amaçlıyor. 2020’den beri Pg Art Gallery tarafından temsil edilen Aydın, İstanbul’da yaşıyor ve çalışıyor.

Pg Art Gallery
Çukurcuma Cad. No:40/1 Firüzağa, 34425 Beyoğlu/İstanbul
Pazartesi/Cuma 12.00-18.00

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.