PhotoCup Fotoğraf Ustaları Serisi’nde İzzet Keribar Kupasına Başvurular Devam Ediyor!

Fotoğraf yarışmalarını bugüne kadar görülmemiş bir formatta düzenleyen PhotoCup, Türkiye’nin değerli fotoğraf sanatçıları adına açtığı kupaları bir gelenek haline getirmeyi hedefliyor. İlk olarak Ahmet Turgut anısına açılan fotoğraf kupasını, mart ayında İzzet Keribar adına düzenlenen “Gezi” temalı kupa izliyor. Dileyen herkesin kendi çektiği fotoğrafları photocup.com internet adresinden ya da PhotoCup’ın mobil uygulamasından yükleyerek katılabildiği İzzet Keribar Kupası’nın başvuruları 17 Mart Çarşamba gününe kadar devam ediyor. Toplam 5.000 TL ödüllü İzzet Keribar Kupası’nda; hem birinci, ikinci ve üçüncü olan fotoğrafçılar hem de en iyi oy veren üç kişi de para ödülü kazanacak.

PhotoCup, ustalara saygı sunmak amacıyla başlattığı seriye; fotoğraflarında ışık, renk ve grafik öğelere ağırlık vererek kendine özgü stilini oluşturan usta fotoğrafçı İzzet Keribar adına açtığı “Gezi” temalı kupayla devam ediyor.

PhotoCup’a ücretsiz olarak kaydolan tüm kullanıcılar 17 Mart 2021 Çarşamba gününe kadar, profesyonel makine ya da cep telefonu ile çektiği fotoğraflarla İzzet Keribar Kupası’na katılabiliyor. Eleme usulüyle ilerleyen yarışmanın oylaması ise başvuruların sonlanmasının ardından aynı gün başlayacak ve kazanan fotoğrafı hem fotoğraf severlerin hem de fotoğraf eğitmenlerinden oluşan PhotoCup Masters ekibinin oyları belirleyecek. Dileyen herkes, photocup.com internet adresinden ya da PhotoCup’ın mobil uygulamasından platforma üye olabiliyor; kupaya fotoğraf yükleyerek katılabiliyor ve oy kullanabiliyor.

Toplam 5.000 TL ödüllü İzzet Keribar Kupası’nda en iyi fotoğrafçı 1.250 TL, ikinci 750 TL, üçüncüler ise 500 TL kazanacak. Fotoğrafçıların yanı sıra fotoğrafların da kendi arasında yarıştığı bir sisteme sahip olan PhotoCup, en iyi fotoğraf ödülünü 1.000 TL, en iyi ikinci fotoğraf ödülünü 500 TL, en iyi üçüncü fotoğraf ödüllerini ise 250 TL olarak belirliyor. Alışılagelmiş yarışmalardan farklı olarak oy verenlerin de ödülü hak ettiğini düşünen PhotoCup’ta “En İyi Oy Veren” kategorisi de dikkat çekiyor. Buna göre en çok oy alan fotoğraf doğru tahmin edildiğinde kazanan 250 TL ödül alırken “En İyi Oy Veren” kategorisinde ikinci 150 TL, üçüncü ise 100 TL almaya hak kazanacak.

Kupa Formatında Yarışma Düzenleyen İlk Uygulama PhotoCup

Fotoğrafçı Niko Guido’nun temellerini attığı PhotoCup, 18 yaşından büyük olan ve fotoğrafla ilgilenen herkesin katılımına açık bir platform. Kullanıcılar PhotoCup’ın belirlediği teknik ve tematik kurallara uygun olan fotoğrafları kupalara katılıp yarışma heyecanına ortak olabiliyor. “En İyi Fotoğrafçı” ve “En İyi Fotoğraf” kategorilerinin yanı sıra “En İyi Oy Veren” kategorisi ile alışılmış yarışma formatlarının dışına çıkan PhotoCup, özellikle pandemi döneminde eve kapanan gezgin fotoğrafçılar tarafından ilgiyle takip ediliyor. Yüzlerce fotoğrafın yer aldığı kupalarda eşleşmeler rastgele oluyor ve skorlar “Canlı” ekranından takip edilebiliyor. Kullanıcıların yanı sıra PhotoCup Masters adı altında birleşen usta fotoğrafçılar da oylamaya dahil olarak fotoğraf sanatının gelişmesine katkı sağlıyor.

PhotoCup Fotoğraf Ustaları Serisi’nde İzzet Keribar Kupasına Başvurular Devam Ediyor!
İzzet Keribar

İZZET KERİBAR HAKKINDA
Çocukluğundan itibaren fotoğrafa karşı büyük bir ilgi duyan İzzet Keribar 1936 yılında İstanbul’da doğdu. Fotoğraflarında ışık, renk ve grafik öğelere ağırlık vererek kendine özgü stilini oluşturan ustaya 1988 yılında FIAP (Fotoğraf Sanatı Uluslararası Federasyonu) tarafından E.FIAP (Ekselans) unvanı, 1991 yılında da Fransa Kültür Bakanlığı tarafından “Akademik Başarılar Şövalyelik” unvanı verilmiştir.

“National Geographic Traveler”, “Jeruselam Post” ve “Fuji Film”in uluslararası yarışmalarından büyük ödüller kazanmış, yurt içinde ve yurt dışında birçok gazete ve dergide fotoğrafları yayımlanmış Keribar’ın aynı zamanda büyük bir fotoğraf arşivi bulunmaktadır. Fotoğrafa ve fotoğraf sanatçılığına dair birçok kitabı bulunan İzzet Keribar 2011 yılında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne ve 2018 yılında Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne layık görülmüştür.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.