Pilevneli Gallery Mecidiyeköy’de 3 sergi birden!

Pilevneli Gallery, Cleon Peterson, Erdoğan Zümrütoğlu ve Johan Creten’in eserlerini aynı platform altında bir araya getiriyor.

Sergiler, 10 Eylül-27 Ekim 2019 tarihleri arasında görülebilir.

CLEON PETERSON

“Güneşin İçine Bak”

Pilevneli Gallery Mecidiyeköy'de 3 sergi birden!

Los Angeles’ta yaşayan ve çalışan Cleon Peterson’ın son dönem işlerinden oluşan “Güneşin İçine Bak” isimli yeni sergisi 10 Eylül – 27 Ekim 2019 tarihleri arasında PİLEVNELİ Mecidiyeköy’de yer alacak.

İlk bakışta, Cleon Peterson’un büyük tabloları ve ‘mural’leri geleneksel tarzda, ahlakî ve siyasallaşmış bir öykücülüğe boyun eğmiş gibi gözükebilir. Peterson’un ‘humanoid’ (insansı) yaratıklarının neredeyse aynı görünümdeki başka bir gruba dehşet veren bir acı çektirdiği katliam manzaraları korku, tiksinti, öfke, empati, acıma, endişe gibi duygularımıza derinlemesine dokunuyor. Peterson’un konusu defansif duruş veya erdem sinyalleri yerine saldırganlık ve misillemenin birleşimi: Mağduriyet ve zorbalığın döngüsel doğasında var olan, doğru (veya yanlış) koşullarda hepimizin yüzleşmek zorunda olduğu, içimizde uyku halinde duran şiddet kapasitesinin varlığı, ahlaksızlık ve eski kuşaklardan gelen bir yozlaştırma eylemi.

CLEON PETERSON HAKKINDA:

1973 yılında Seattle, Washington’da doğan Cleon Peterson, Güzel Sanatlar Yüksek Lisansı’nı Cranbrook Sanat Akademisi, Detroit, Michigan’da; Grafik Tasarım Güzel Sanatlar Lisansı’nı ise Art Center College, Pasadena’dan aldı. Peterson’un 2018 Denver Modern Sanat Müzesi’ndeki “Cleon Peterson: Shadow of Men” adlı kişisel sergisi sanatçının az bilinen estetik hakimiyetini gözler önüne serdi. İşleri birçok saygın özel koleksiyonda yer alan Peterson Los Angeles, California’da yaşıyor ve çalışıyor.

ERDOĞAN ZÜMRÜTOĞLU

“Tuz Zamanı”

Pilevneli Gallery Mecidiyeköy'de 3 sergi birden!

Zümrütoğlu’nun son dönem işlerinin izleyiciyle buluşacağı bu sergide aynı zamanda sanatçının heykeltıraş bakış açısını belgeleyen kilden yapılmış özel bir enstalasyon da bulunuyor.

JOHAN CRETEN

“The Vivisector”

Pilevneli Gallery Mecidiyeköy'de 3 sergi birden!

Serginin başlığı, Patrick White’in 1970 yılında yayımlanan ve yaratıcının ızdırabı, gerçeklik arayışı, varoluşun anlamı gibi evrensel düşünceleri inceleyen “The Vivisector” adlı kitabından doğdu. Sergide, çömlekten yapılmış, heybetli, insan benzeri gizemli üç baykuş heykeli (“The Nose”, “Fatigue”, “The Vivisector”), sessiz ve ikircikli bir şekilde bizi karşılıyor. Yüzeylerinin parlaklığının zarafeti nedeniyle kutsal görünümlü heykeller, melankolik bakışlarıyla bizi Mısır tanrıları gibi dikkatle inceliyor. “Glory” serisinin iki başlıca örneği adeta kozmik bir duruşa sahip. “View Points” serisine ait seri ise ziyaretçiyi oturup dinlenmeye ve düşünmeye davet ediyor.

JOHAN CRETEN HAKKINDA:

Belçika’nın Sint-Truiden şehrinde dünyaya gelen Johan Creten, 25 yıldır Meksika’dan Roma’ya, Miami’den Amsterdam’a dünyayı gezerek çalışıyor. Sanatçı, 1980ler’in sonuna doğru o zamanlar sanat dünyasında ‘tabu’ bir malzeme olan kil ile çalışmaya başladı.

Toprak kirli ve nemli, yaratıcı ise tanrının elinden zorla gücünü alarak dini yasakları çiğneyen olarak görülür. Fakat aynı zamanda toprak ‘toprak ana’yı temsil ederek kutsal ve seküleri birleştirir.

Creten, Thomas Schütte ve Lucio Fontane ile beraber seramiğin bir çağdaş sanat formu olarak kabul edilmesini sağlayan öncü sanatçılar arasında gösteriliyor. Modern seramiğin öncüsü olan Creten genç sanatçıları etkilemeye devam ediyor. Sanatçının ilk bakışta son derece güzel ve estetik görünen işlerinin altında oldukça sosyal ve politik anlamlar yatıyor. Creten’e göre sanatçının işleri demokratik söylemin bir parçası ve farklı açılardan bakıldığında sembolik anlamlar taşıyor.

Johan Creten yaşamını ve çalışmalarını Paris’te sürdürüyor.

Sergi; Fairmont, PriveePR, Jotun, Nespresso ve #Mutlubiev’in katkılarıyla gerçekleştirilmektedir.

10 Eylül – 27 Ekim 2019
Açılış: 10 Eylül 2019 I 18:00 – 21:00
PILEVNELI GALLERY MECİDİYEKÖY
BÜYÜKDERE CAD. NO:76, MECİDİYEKÖY/ISTANBUL

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir