PİLEVNELİ, Mehmet & Kazım İkilisinin Türkiye’deki İlk Sergisini Ağırlıyor

PİLEVNELİ, Alman sanatçı ikilisi Mehmet & Kazım’ın Türkiye’deki ilk sergisine ev sahipliği yapıyor. “Bad & Boujee” başlıklı sergi, 3 Mart – 9 Nisan 2022 tarihleri arasında PİLEVNELİ Dolapdere’de izlenebilir.

Mehmet & Kazım, "They/Them 1"
Mehmet & Kazım, “They/Them 1”, Tuval üzerine yağlı boya, 150 x 130 cm, 2022

Sergi, Mehmet & Kazım’ın Türkiye’deki ilk kişisel sergisini sunarken aynı zamanda ressam ikilisinin çok yönlü sanatsal pratiğine bugüne kadarki en kapsamlı bakışı sunuyor.

Her daim uyguladıkları tarzlarında, medya repertuarlarının yelpazesini yayarak geleneksel resim kavramını genişletiyor ve böylece izleyiciyi kırmızı ve beyaz dünyalarına adeta bir sahne yaratarak sürüklüyorlar. Yarattıkları dünya ikilinin kişilikleriyle ve biyografilerindeki sayısız benzerlikle yakın bir bağlantı kuruyor. Kuzen olmaları ve Türkçede beyaz-kırmızı anlamına gelen “Akal” soyadını paylaşmaları, onlara göre şimdiye kadar yaptıkları tüm çalışmaların paletini sürekli olarak sadece bu iki renge odaklamak için yeterli bir neden olarak görülüyor. Sanatsal arka planlarının Hip Hop, Breakdance ve Graffiti’ye dayandığı gerçeği de, tekrar eden motifsel elementlerden, şarkı sözlerinden ve ayrıca çizgi romanların etkisine işaret eden çeşitli sembollerden yapılan alıntılarla gösteriliyor. Eserlerinin zengin içeriğine ek olarak, ikili tamamen resimsel soruları inceliyor ve bu nedenle malzeme ve teknik sürekli olarak denemelerden geçerek her yöne doğru genişliyor. Bazen “Bad and Boujee”de olduğu gibi, kapsamlı mekansal yerleştirmeler, dijital olarak boyanmış görüntüler veya animasyonlu sanal gerçeklik videoları aracılığıyla, bazen de duvar resimleri veya projeksiyonlar aracılığıyla. Böylece resim tuvalde kalmıyor; konsol ve VR gözlüklerle deneyimlenen dijital manzaralar ve figürler duvarlara yayılmaya devam ediyor.

Farklı stiller ve tekniklerin kullanımının hakim olduğu Mehmet & Kazım’ın “Bad & Boujee” adlı kişisel sergisi, Pazar ve Pazartesi günleri hariç 10.00-18.00 saatleri arasında PİLEVNELİ’de ziyaret edilebilir.

Mehmer & Kazım Hakkında

Mehmet Akal, 1991’de Münih’te doğdu. Eğitimini Münih Güzel Sanatlar Akademisi’nde tamamladı. Kazım Akal, 1981’de Münih’te doğdu. Eğitimini Münih Güzel Sanatlar Akademisi’nde tamamladı.

Mehmet & Kazım, diğer isimleriyle Öpüşen Kuzenler; stereotipler ve propaganda stratejilerini eserlerinde bazen konu bazen ise bir metod olarak kullanırlar. İkili, geleneksel sınıflandırmalara mizahi bir üslupla karşı gelen eserler üretirler. Duvar resimleri, fanzinler, videolar ve kitaplarında bu sınıflandırmaları alıntılayarak alaycı bir şekilde işlerler. Mehmet & Kazım’ın güçlü imgeleri çizgi romanlar ve reklamlardan etkiler taşır fakat direkt olarak onları yansıtmaktan da kaçınır.

Sanatçının seçili kişisel sergileri arasında; No Artistas, Verlag für moderne Kunst / Parallel Vienna (Viyana); Le Peep-Show, Kunstverein Friedrichshafen (Almanya); Oriental Diary, Mandarin Oriental (Almanya), FEATURING pt. 2, Talbot Runhof (İsviçre); FEATURING pt. 1, Talbot Runhof (Almanya); Oriental, Academy of Fine Arts (Almanya); REP YO COLORS, Akademiegalerie (Almanya) yer alıyor. Sanatçının seçili grup sergileri arasında ise; Poster campaign, Residenztheater and Pinakothek der Moderne (Almanya); Welche Stimmung fanden Sie dort vor? Gallery Russi Klenner (Almanya); Markus Oehlen plus Masterstudents, Gallery Noah (Almanya); Bayerisches Staatsministerium für Wissenschaft und Kunst (Almanya); Liebesgrüsse aus Syke, Syker Vorwerk (Birleşik Krallık); Setting R.W.F. alive, MIM (Almanya); Ansbach Contemporary Biennale (Almanya); 12qm Körperformation, Fassbindertage (Almanya); Denkraum Deutschland, Pinakothek der Moderne (Almanya); Zimmer frei 2019, Hotel Mariandl (Almanya); L’artiste devant sa toile, Marburger Kunstverein (Almanya); Die Blüte der Präzision, Kunstverein Ebersberg (Almanya); Debutants, Haus der Kunst (Almanya); Neue Deutsche Malerei, RAUM LINKSRECHTS (Almanya); STRAUßLAND, Galerie Verein Berliner Künstler (Almanya); Tiefes Loch auf Teppich, Kunstpavillon (Almanya) yer alıyor.

Mehmet & Kazım, yaşamını ve çalışmalarını Münih ’te sürdürüyor.


Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir