PİLEVNELİ Project Banu Anka’nın “Öteki” Başlıklı Kişisel Sergisini Ağırlıyor

PİLEVNELİ Project, İstanbul’da yaşamakta ve çalışmalarına devam etmekte olan İran kökenli Türk sanatçı Banu Anka’nın kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor. 3 Şubat 2022’de ziyarete açılacak “Öteki” başlıklı sergi, 26 Şubat 2022’ye kadar devam edecek.

Banu Anka, Ben-Ben, 2021
Banu Anka, Ben-Ben, 2021, Detay

Sanatçının kişisel deneyimleri, gözlemleri, sorgulamaları ve bakış açısının etkisiyle ortaya çıkardığı üretimleri, “ötekinin” arzunun nesnesi olması düşüncesine dayanıyor. Sergide yer alan üç yağlı boya resim, “Öteki-Ben”, “Ben-Öteki”, “Ben- Ben” ikiliklerine yoğunlaşırken, nesnesel ilişkilerin ötesinde var olan yükseliş ve yok oluş duygusundan besleniyor. Kökenleri Mısır’ın antik tarihine dayanan portre, sanatçının bir başkasını resmederken kendine ve “öteki” olana bakış açışını, kendisi ve “öteki” arasındaki bağı, bağlantıyı, ilişkiyi ortaya koyuyor. Anka’nın kendi bakış açısıyla “ötekini” ve kendisini resmettiği portreler, özne ve subje arasında istemsiz oluşan güç ve zevk duygularına değiniyor. Sanatçının kendini özdeşleştirdiği ve etkilerini taşıdığı toplumsal olayların bir uzantısı olarak nitelendirilebilecek şiir ise, ses enstalasyonuyla resimlerin etkisini pekiştiriyor.

Fırat Arapoğlu’nun kaleme aldığı metniyle sergiye rehberlik eden katalog, Anka’nın hiperrealist resimlerinin arka yüzünü izleyiciye aktarmasına fayda sağlıyor. Arapoğlu metninde “ben-ben”, “öteki-ben”, “ben-öteki” ve “ölüm” olgularının anlamlarını ve birbirleriyle ilişkilerini sanatçının izinden yürüyerek sorguluyor.

“Öteki”, 3 Şubat – 26 Şubat 2022 tarihleri arasında, pazar ve pazartesi günleri hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açık olacak.

Banu Anka Hakkında

Banu Anka, 31 Mayıs 1982 yılında İran’da doğdu.

2009 yılında Tehran Güzel Sanatlar Üniversitesi’nin Resim bölümünde lisans derecesini tamamladıktan sonra, 2013 yılında Toronto ACS Academy’de “Resim ve Sanat Tarihi” üzerine öğrenim gördü. 2018 yılında İstanbul Yeditepe Üniversitesi Resim Departmanı’nda yüksek lisans eğitimini tamamladı. Tez çalışmalarını Ergin İnan’ın danışmanlığında yürüttü.

Ağırlıklı olarak çalışmalarında hiperrealist tekniği benimseyen ve figüratif eserler üreten Banu Anka’nın eserlerinde çoğunlukla insan figürü görülüyor. Anka, portrelerinde özellikle gözlere yani bakışlara önem veriyor. Sürrealizm ve realizm akımlarıyla ilgili olan sanatçı lekesel elementlerle oluşturduğu kompozisyonlar üzerine de çalışıyor. Eserlerinde hakim olan gerçekçiliğe soyut elementler eşlik ediyor.

2009-2014 yılları arasında Tehran’da çeşitli sergilerde yer aldı ve 2015 yılında Tehran Barış ve Sanat Festival Ödülü’ne layık görüldü. 2013 yılında İran’dan İstanbul’a taşındı.

Anka, çalışmalarına ve yaşamına İstanbul’da devam ediyor.


PİLEVNELİ Project

Yenişehir Mahallesi Irmak Cad. No: 25 Dolapdere, Beyoğlu/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar