PİLEVNELİ’de Eş Zamanlı İki Yeni Sergi: “Jamming” ve “Swarm”

PİLEVNELİ, Nevin Aladağ’ın “Jamming” ve Serkan Sarıer’in “Swarm” başlıklı ilk kişisel sergilerine 13 Eylül – 15 Ekim 2022 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

Nevin Aladağ, Köşe Arpı (Rezonans Alanları), 2021, Kırmızı toz boya, çelik, harp mekanizması, teller, 189x89x37cm
Nevin Aladağ, Köşe Arpı (Rezonans Alanları), 2021, Kırmızı toz boya, çelik, harp mekanizması, teller, 189x89x37cm

Küratörlüğünü Adam Szymyczyk’in üstlendiği Nevin Aladağ’ın son dönem işlerine odaklanan bir araştırma olarak tasarlanan “Jamming” başlıklı sergi galerinin ilk üç katına yayılıyor. Sergideki eserler, sanatçının ses ve örüntü oluşturmaya olan tutarlı ilgisine ve tüm toplumsal ilişkilerde önemli bağlayıcı unsurlar olarak ritim ve süslemenin işlevine tanıklık ediyor. Aladağ’ın eserlerinin neredeyse hepsi icra edilebilir ya da en azından performatif bir kullanım olanağı akıllara getiriyor.

Aladağ’ın sergisinde izleyiciye farklı son dönem serilerinden eser sunuluyor; “Vücut Enstrümanları” ve “Rezonans Alanları” alışılmadık sesli heykelleri, “Sosyal Doku” serisi farklı kökenlerden halılar ve malzemeleri bir araya getiren soyut kompozisyonları, “Pattern Kinship” çeşitli kaynaklardan edinilmiş desenleri birleştiren şeffaf boyalı alüminyum heykellerini ve sergiye adını veren üç kanallı yeni bir video enstalasyonu “Jamming” sunumu oluşturuyor.

13 Eylül 2022’de saat 18.00 itibarıyla açılacak olan “Jamming”, 15 Ekim 2022’ye kadar Pazar ve Pazartesi hariç haftanın her günü 10.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.

Serkan Sarıer, Untitled, 2022, Keten bezi üzerine karışık teknik, 33x 48cm
Serkan Sarıer, Untitled, 2022, Keten bezi üzerine karışık teknik, 33x 48cm

Serkan Sarıer’in Türkiye’deki ilk kişisel sergisi olma özelliği taşıyan “Swarm” sergisinde bulunan eserler, erkek arılarda görülen dönüşüm halini erkek figürleri üzerinden tasvir ediyor. Eserlerdeki figürlerin nereye evrilebileceği, nereden geldiği, ya da hangi dönüşüm evresi içinde olabilecekleri tahmin edilemez bir hal alıyor. İzleyici, dönüşüm anında oluşan bir sekansa tanık oluyor.

Çıplak gözle ayırt edilemeyen ancak aslında farklı görünen erkek arılar gibi, dönüşüm dereceleri dışında figürler aynı kişi gibi görünüyor fakat görünenin aksine, tüm sürü çeşitli bireyleri temsil ediyor.

Serkan Sarıer’in çevremizdeki diğer bireylerin mutluluğu ve refahı için toplumumuzun sorumluluğunu sorguladığı kişisel sergisi “Swarm”, Pazar ve Pazartesi günleri hariç 10.00 – 18.00 saatleri arasında PİLEVNELİ’de ziyaret edilebilir.


PİLEVNELİ Dolapdere

Yenişehir, Irmak Cd. No:25, 34435 Beyoğlu/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar