Piyanist Emre Yavuz’un Sohbet Eşliğinde Konseri 19 Ekim’de Arter’deBösendorfer sanatçısı Emre Yavuz ile Andante Klasik Müzik Dergisi Genel Yayın Yönetmeni ve müzik yazarı Serhan Bali, konser ve söyleşiyi bir araya getiren “Noble & Sentimental” başlıklı etkinlik için 19 Ekim Çarşamba akşamı Arter’in Sevgi Gönül Oditoryumu’na konuk oluyor. Emre Yavuz’un tarih boyunca klasik müzik üretiminin başlıca merkezleri arasında yer alan Viyana ile önemli temaslarda bulunmuş bestecilerin yapıtlarını piyanosundan yükselen notalarla dinleyicilerin deneyimine sunacağı etkinlikte, Serhan Bali de eser aralarında gerçekleştireceği kısa söyleşiler ve konser repertuvarı üzerine vereceği bilgilerle Yavuz’un performansına eşlik edecek.

Emre Yavuz
Emre Yavuz

Emre Yavuz ve Serhan Bali’nin gerçekleştireceği “Noble & Sentimental” başlıklı etkinlik, kronolojik bir müzikal yaklaşım benimsemek yerine, bestecilerin bireysel üretimlerine ve eserlerin otonom niteliklerine odaklanıyor. Etkinliğin farklı müzikal üretimlere yer veren repertuvarı, neoklasisist-empresyonist besteci Maurice Ravel’in (1875–1937) hayallerindeki Viyana’yı temel alıyor.

2017 yılında 15. Kissingen Piyano Olimpiyatları’nda (Kissinger KlavierOlymp) birincilik ödülü alan Emre Yavuz’un piyanosuyla hayat vereceği program, ömrünün tamamını Viyana’da geçirmiş ya da klasik müzik alanında yeniliğin başkenti sayılan bu şehirle önemli temaslarda bulunmuş Beethoven, Haydn, Brahms, Schönberg ve Schubert gibi bestecilerin eserlerindeki tını ortaklığı, estetik değerler ve tematik bütünlük üzerinden Ravel’in hayallerindeki Viyana’yı tasvir ediyor. Serhan Bali’nin eser aralarında gerçekleştireceği kısa söyleşiler ve program üzerine vereceği kapsamlı bilgilerle Emre Yavuz’un performansına eşlik edeceği etkinlik, 19 Ekim 2022 Çarşamba akşamı saat 19:30’da Arter Sevgi Gönül Oditoryumu’nda düzenlenecek.

Etkinliğin biletleri Arter’den temin edilebilir; 0212 708 58 01 numaralı telefondan veya biletler@arter.org.tr adresi üzerinden rezervasyon yaptırılabilir.

Emre Yavuz Hakkında

Erken yaşta gösterdiği öğrenme yeteneği nedeniyle eğitimci anne-babası tarafından piyanoya yönlendirilen Emre Yavuz, 1998 yılında “Sanatta Üstün Yetenekli Çocuklar Yasası” olarak bilinen 6660 sayılı yasa kapsamında Ankara Konservatuvarı’nda Kamuran Gündemir ile piyano öğrenimine başladı. Küçük yaştan itibaren Türkiye’de birçok senfoni orkestrasıyla solist olarak konser verdi. Lise öğrenimi boyunca Bilkent Üniversitesi’nde Fazıl Say ve Sanem Berkalp ile çalıştı, aynı zamanda bestecilik dersleri aldı. 2007’de Sicilya’da yapılan Ibla Grand Prize Uluslararası Müzik Yarışması’nda Frederic Chopin Özel Ödülü’ne layık görüldü. 2010’da Viyana’da Rotary Interpretationspreise – Chopin & Schumann yarışmasını kazanarak başta Viyana Musikverein’da olmak üzere Avusturya’nın çeşitli şehirlerinde solo ve Bratislava Senfoni Orkestrası ile konserler verdi. Roland Batik’le çalıştığı Viyana Konservatuvarı’ndan üstün başarı derecesiyle mezun olan Yavuz, aynı zamanda Hannover’de Karl-Heinz Kämmerling ile eğitimini sürdürdü. Seymour Lipkin, Lang Lang, Murray Perahia, Till Fellner’in ustalık kurslarına katıldı. 2012’de Viyana’da düzenlenen 4. Rosario Marciano Uluslararası Piyano Yarışması’nda birincilik ödülü kazanarak “sıradışı bir sanatsal kişilik” olarak tanımlandı. 2013’te Zubin Mehta yönetiminde Tel Aviv’deki yıllık geleneksel Gala Konseri’nde Beethoven’ın 3. konçertosunu seslendirdi. 2015’te 2. Hacettepe Ulusal Piyano Yarışması’nda birincilik ödülünü, 2016’da 15. Viyana Uluslararası Piyano Yarışması’nda birincilik ve Schubert Özel Ödülü’nü, Dortmund’da 13. Uluslararası Schubert Piyano Yarışması’nda üçüncülük ödülünü kazandı. 2017’de Bad Kissingen’de 15. Kissingen Piyano Olimpiyatları’nda birincilik ödülüne layık görüldü. Çeşitli festivallerin yanı sıra Rusya, Fransa, Almanya, Avusturya, Belçika, Türkiye, İsrail ve Kıbrıs’ta birçok konser verdi. Sergei Rachmaninoff’un solo piyano eserlerini seslendirdiği ilk albümü Ekim 2020’de yayınlandığı günden itibaren dünya çapında büyük beğeniyle karşılandı. Wiener Zeitung, Classics Today, Andante, Pizzicato gibi yayınlarda sanatçının entelektüel vizyonu, icra tekniği, iddialı ve özgün yorumu ve müzisyen kişiliğinden övgüyle bahsedildi. Bu albümle Bösendorfer Sanatçısı unvanına layık görülen Emre Yavuz, Viyana’da yaşamakta ve 2012’den bu yana çalışmalarını ünlü piyano duayeni Arie Vardi ile sürdürmektedir.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir