PLATFORM by GAPO Seminerleri Cemre Yeşil İle Devam Ediyor!

PLATFORM by GAPO Seminerleri, Cemre Yeşil’in ‘Fotoğraftan Sonra Yuvarlağın Köşeleri’ başlıklı semineriyle devam ediyor. Son yılların en üretken fotoğrafçılarından biri olan ve hem ürettiği kitaplar hem de katıldığı festivallerle uluslararası alanda adını duyuran Yeşil, ‘Fotoğraftan Sonra Yuvarlağın Köşeleri’ kapsamında bir yandan kendi üretim pratiğine dair paylaşımlarda bulunurken diğer yandan da katılımcıların işlerine/sorularına yönelik geri bildirim ve çözüm önerilerinde bulunacak. 24 Temmuz Pazar günü 11:00-17:00 saatleri arasında Zoom üzerinden gerçekleşecek ‘Fotoğraftan Sonra Yuvarlağın Köşeleri’ne başvurmak için bit.ly/PBG-Seminer02 adresindeki formun 18 Temmuz Pazartesi’ne dek doldurulması gerekiyor. Başvuru formundaki sorulara verdikleri yanıtlar ve portfolyolarına istinaden seçilecek 10 katılımcı ile Zoom linki ayrıca paylaşılacaktır.

PLATFORM by GAPO Seminerleri
PLATFORM by GAPO Seminerleri

‘Fotoğraftan Sonra Yuvarlağın Köşeleri’nin ilk bölümünde (11:00-13:30) Yeşil, kendi üretim pratiği ve deneyimleri ışığında proje geliştirme ve araştırma süreçleri; proje bütçesi hazırlama, fon kaynakları araştırma ve fon başvuru süreçleri; proje üretim süreci, edit aşaması ve proje metni yazımı; işlerin görünürlüğü ve yaygınlaştırılması için bağlantı kurma ve ağ oluşturma konuları etrafında şekillenen bir sunum gerçekleştirecek.

Seminerin ikinci bölümünde (14:30-17:00) ise Yeşil, yukarıdaki başlıklarla bağlantılı olarak katılımcıların başvuru formunda ihtiyaç duyduklarını belirttikleri konularda gönderdikleri portfolyolarına istinaden ya da henüz geliştirmekte oldukları proje önerileri, fikirleri, taslakları üzerinden katılımcıların spesifik olarak destek almak istedikleri detaylara yönelik geri bildirimde bulunacak. Katılımcıların bire bir ihtiyaçlarına göre şekillenecek bu bölümde, her katılımcının kendi yaratıcı süreçlerine dair net bir gündem belirleyerek gelmeleri bekleniyor. Katılımcıların tavsiye almak istedikleri konu üzerine Yeşil ile birlikte kafa yorup bir çeşit beyin fırtınası yaparak olası çözüm önerileri geliştirmeleri hedefleniyor.

Cemre Yeşil kimdir?

Cemre Yeşil, lisans eğitimini İstanbul Bilgi Üniversitesi Fotoğraf ve Video bölümünde, yüksek lisansını Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar bölümünde tamamladı. İşleri ICP, Foam Amsterdam / MAQAM, İstanbul Modern, SALT Beyoğlu, Sakıp Sabancı Müzesi, Milli Reasürans Sanat Galerisi, Verzasca Photo Festival, Getxophoto Image Festival, Fotofestiwal Łódź, Helsinki Photo Festival, Athens Photo Festival gibi pek çok yerde sergilendi; The Guardian, British Journal of Photography, Colors Magazine, 6 mois gibi farklı mecralarda yayınlandı. 2020 yılında yayımlanan ‘Hayal & Hakikat’ ve 2021 yılında solo sergisiyle eş zamanlı yayımlanan ‘Double Portrait’, pek çok fotoğraf kitabı ödülünün kısa listesine kaldı, ‘Hayal & Hakikat’ PhotoEspana 2021’de Yılın Fotoğraf Kitabı seçildi. Falmouth Üniversitesi Fotoğraf yüksek lisans bölümü ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı lisans bölümünde ders vermekte olan Cemre Yeşil aynı zamanda yazar, küratör ve yayıncı olarak da üretim yapıyor. Ayrıca Karaköy’de yer alan fotoğraf kitapları, sanatçı buluşmaları ve atölyelere adanmış olan ve 2017’de bir yayınevi olan FiLBooks’un kurucusu.

Saliha Yavuz’un 11 Haziran’daki ‘Fotoğrafçılar için Kullanma Kılavuzu’ başlıklı semineri ile başlayan PLATFORM by GAPO Seminerleri, Türkiye’den fotoğrafçıların kapasite gelişimine katkı sağlamak için, Nisan ayında düzenlenen çevrimiçi bir anketin sonuçlarına istinaden katılımcıların eksikliğini hissettiği, merak ettiği veya tazelenme ihtiyacı duyduğu farklı konularda şekilleniyor.

Başvurmak için: bit.ly/PBG-Seminer02

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar