Platform Tiyatro İlk Kez Türkçe'ye Çevrilen Metinleri Dijitale Uyarladı

Platform Tiyatro İlk Kez Türkçe’ye Çevrilen Metinleri Dijitale UyarladıÇağdaş Alman tiyatro yazarlarından Roland Schimmelpfennig’in “Şov Devam Edemez” ve Wolfram Lotz’un “Olanaksız Tiyatro” metni Erce Kardaş tarafından ilk kez Türkçe’ye çevrilerek Platform Tiyatro’nun yeni açılan Youtube kanalında tiyatro izleyicisiyle buluştu.

Çağdaş Alman tiyatrosunun önemli yazarlarından Roland Schimmelpfennig’in salgın günlerinin başında yazdığı ve gelecek günlerin öngörüsünü içeren “Şov Devam Edemez” metni ile yine çağdaş Alman tiyatrosunun bir diğer önemli yazarı Wolfram Lotz’un pandemi sürecinde yazdığı “Olanaksız Tiyatro” metni ilk kez Türkçe’ye çevrildi.

Roland Schimmelpfennig’in tiyatro yapmanın olanağını/olanaksızlığını tartışmaya açan ve hükümetlerin sanatçıları yalnız bırakmasını sert bir dille eleştiren oyunu “Şov Devam Edemez”i Alican Yücesoy yorumladı.

Wolfram Lotz’un mevcut dünya düzenini sert ve alaycı bir biçimde sorguladığı “Olanaksız Tiyatro” metninde, Lotz, özgürleşmenin yolunun tiyatrodan geçtiğini savunuyor. Bu oyunu, sahne performansının önemli unsurlarından canlılık ve teatrallik kavramları ekseninde Elif Ürse yorumladı.

Platform Tiyatro ve Alican Yücesoy ortak yapımıyla gerçekleşen oyunlar; oyuncu, eğitmen, tiyatro yönetmeni Mark Levitas’ın imzasını taşıyor. Metinler, Levitas’ın geliştirdiği konsept ve yönetimle dijitale uyarlandı.

KÜNYE
Şov Devam Edemez
Yazan: Roland Schimmelpfennig
Olanaksız Tiyatro
Yazan: Wolfram Lotz
Çeviren: Erce Kardaş
Yöneten: Mark Levitas
Oynayan: Elif Ürse

Ortak Yapımcılar:
Platform Tiyatro
Alican Yücesoy

Görüntü Yönetmeni: Erhan Makar
Kamera: Dart Film
Ses & Kayıt: Melodika Sound Production
Mekân Sponsoru: Kamera Kulübü
Prodüksiyon: A. İlker Ergin
Teknik Danışman: Fehime Seven

Post Prodüksiyon: Bando Post Production House
Proje Süpervizörleri: A. Tamer (TamTam) Çınarcık & Fatih Üner
Kurgu: Fatih Üner
Renk Düzeltme: Akın Öksüz
Ses Efekt & Miksaj: Mahmut Vural
Kurgu Asistanı: Alp Can Karaoğlan
Görsel Efekt: Onur Aliz

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.