Pom Art & Design Galeri Maria Kılıçlıoğlu Baraz ve Gönül Özgürel’i AğırlıyorPom Art & Design Galeri Levent, heykeltıraş Maria Kılıçlıoğlu Baraz’ın rengârenk heykelleri ve mücevher tasarımcısı Gönül Özgürel’in sanatsal mücevherlerini bir araya getiren, açılışı 25 Aralık’ta gerçekleşecek olan “Cennet Bahçesi” isimli sergiye ev sahipliği yapıyor.

Yasemin Semercioğlu küratörlüğünde gerçekleşecek olan sergide, Maria Kılıçlıoğlu Baraz’ın heykellerinin yanı sıra, yapmış olduğu resimlerden tasarlanan ipek baskı fular ve tablolarını, duvar tabaklarını, Bretz mobilya tarafından sergi için özel olarak üretilen masa üzerinde dört mevsim çay takımını, Gönül Özgürel’in, cennet bahçesi çiçeklerinden oluşan, Maria Kılıçlıoğlu Baraz heykellerine gönderme yaparak porselen ile birleştirdiği sıra dışı sanatsal mücevherlerini görmek mümkün olacaktır.

Pom Art & Design Galeri Maria Kılıçlıoğlu Baraz ve Gönül Özgürel’i Ağırlıyor
Cennet Bahçesi Sergisi

Mevsimler her birimize ne ifade ediyor? Zamanın akıp gidişini mi, yaşlanmayı, yaş almayı mı, yoksa kalbinizin, sevgiyle, şefkatle, huzurla, her geçen mevsim dönüşümünde yol alışını mı? “Cennet Bahçesi”nde sevmeyi bilenlerin beşinci mevsimi var. Maria Kılıçlıoğlu Baraz ve Gönül Özgürel’in hayal ettiği Cennet Bahçesi rengârenktir. Mutluluğu, refahı ve uyumu temsil eden güzel melodiler söyleyen barış elçisi mitolojik kuşlar ötüşürler, çiçekler açar bu bahçede. Bu Cennet Bahçesinde 5 mevsim yaşanır. Beşinci mevsim aşk, hiç geçmeyen tek mevsimdir.Maria Kılıçlıoğlu Baraz ve Gönül Özgürel bu sergiyle sanatseverleri korkularını bir kenara bırakıp, aşkın dikenli dallarında dolanarak 5. mevsimine adım atmaya çağırıyor…

Maria Kılıçlıoğlu Baraz’ın kendine has bir hayal dünyası ve kurduğu kolay koparılamayacak bağlar vardır. AlphonseMucha ve Mucha’nın kadınları da bunlardan biridir.

“Çalışmamın amacı asla yıkmak değil, her zaman yaratmak, köprüler kurmaktı, çünkü insanlığın bir araya geleceği ve birbirimizi ne kadar iyi anlarsak, bu birleşmenin o kadar kolay olacağı umuduyla yaşamalıyız.” Der AlphonseMucha.

Maria’nın iç dünyasına tanık olanlar, onunla evinde aynı masada sohbet edenler kimlerle neden ne şekilde bağ kurduğunu, sanatına nelerin yön verdiğini kolaylıkla anlarlar. Onun sanatı da tıpkı Alphonse Mucha gibi yaratmak ve köprüler kurmak üzerinedir. O bir Cennet bahçesi hayal eder. Ruhu ilhamla dolar. Kâh mitolojiden esinlenir, Rus mitolojisinde efsanevi bir cennet kuşu olan Gamayun kuşunu resmeder, kâh bir Mucha kadınını… Mucha’ya olan hayranlığını ifade ederken, Mucha kadının elindeki sigarayı kaldırıverir ve eline bir kuş kondurur.

Maria Kılıçlıoğlu Baraz bu sergideki işlerine neden “Cennet Bahçesi”ismi vermek istediğini ve Gönül Özgürel ile birlikte çalışmanın heyecanını şu sözlerle anlatır: “Paylaşım için üretim, üretim için sevgi gerekir. Aradığımız, vermediğimiz sevgimiz, inanmadığımız inançlarımız, paylaşmadığımız hayatımız, çevremizden esirgediğimiz anlayışımız ve kendi içimizde bile sağlayamadığımız barış olmalıdır. Belki de insanı değerli kılan en güzel şey sevebilmesidir. Yaptığı işi, çalıştığı ortamı, çevresindeki insanları ve üretebilmeyi sevmesi. Sevgiyi sunabilmesi, yaşayabilmesi ve yaşatabilmesidir. Gönül Özgürel ile birlikte Matrix’ten çıkıp özümüze dönüyoruz. Cennet göklerde aranacak bir şey değildir.”

Gönül Özgürel’in yapmış olduğu sanatsal tasarımlar ise kendi adına yaşamı ve varoluşu sorgularken, bilmek ve (Ol)mak arasındaki derin anlamın altını çizer, dünyada yaşanan gizli sosyolojik savaşlara karşı kaybedilen değerlere sahip çıkmanın önemini vurgular. Yaptığı her eser kimi zaman derin bir mesaj taşır, kimi zamansa kendini bulmaya çıkmışlarla birlikte yürüdüğü bir yoldur aslında. Her fırsatta yaptıklarıyla yaşamın en derin anlamının değiştirebilmek ve dönüştürebilmek olduğunu, bu sebeplerle sanatın kendi içindeki söz söyleme cesaretinin özgürlüğünü kullandığını söyler. Her yaptığı tasarımda kaybedilen değerleri farklı malzemeleri kullanarak anlatmaya çalışır.

Tasarımcı, sergi için tasarladığı, yaşamın ince bir asaletle yaşanması gerektiğini hissettiren, hayatın içindeki estetiği ve ayrıntıları hatırlatan cennet bahçesinde yer alacak olan “OL” serisiyle, bilginin ‘ol’maya dönüşmesi gerektiğinin bir farkındalık yaratmasını da diler. Özgürel’in “Cennet Bahçesi” sergisi için üretimlerinde Maria Baraz’ın eserlerine bir gönderme vardır. Kaybettiğimiz değerleri o cennet bahçesinde,belki de aşkın beşinci mevsiminde, sevginin kıymetini bilerek buluruz. Cennet Bahçesinin özü (Ol)mak. Burada ki (Ol) mak olgunlaşmak, derinleşmek anlamında (Ol)maktır.

Maria Kılıçlıoğlu Baraz ve Gönül Özgürel’in işlerini bir araya getiren “Cennet Bahçesi”, 25 Aralık 2021 – 18 Şubat 2022 tarihleri arasında Pom Art & Design Galeri Levent’te görülebilecek.


Pom Art & Design Galeri Levent
Nispetiye mah. Aytar cad. Aytar Apt. No:20/5 1. Levent/İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar