POM ART & DESIGN Maria Kılıçlıoğlu Baraz’ı AğırlıyorPOM ART & DESIGN Levent galeride Yasemin Semercioğlu koordinatörlüğünde gerçekleşecek olan Maria Kılıçlıoğlu Baraz “Dokunduğum Evren” isimli sergi, modernist araç ve gereçleri kullanmayan, fantastik öğelerle ilerleyerek geçmişten sadece teknik bilgiler kullanan, usla ve duyarlılıkla sürreal boyutları zorlayan bu özgün duayen sanatçının evrene dokunuşunu görmek isteyenler için çok iyi bir fırsat sunuyor. Sergide sanatçının heykellerinin yanı sıra, bugüne kadar görücüye hiç çıkmamış olan ikona tekniğiyle yapılmış yağlı boya tablolarını da görmek mümkün.

Sanatın ekseninin başka yönlere kaydığı günümüzde Maria Kılıçlıoğlu Baraz hem tüm bu yenilikleri algılayan, hem de kendisine özgü stiline sıkı sıkıya bağlı kalarak ortaya ilginç bir sentez çıkarmayı başaran nadir sanatçılardandır. Eserlerinde, mitolojiyi de kullanmak suretiyle, sürrealist ve fantastik öğeler kullanır.

Türkiye’de bronz heykel alanının, gerek birikim, gerek gelenek, gerek çağdaş yöntemler olarak hayli kısıtlı bir çizgiye sahip olduğu düşünülecek olursa, babası Dimitır Dimov Sofya’da çok ünlü bir heykeltraş olan Maria Kılıçlıoğlu’nun yıllardır bu alanda direnebilmesinin onun aldığı çok güçlü klasik sanat eğitimine bağlamak gerek. Sanatın nesne değil, sanat olduğunu, ötedeki bir gerçekliği yakalama ve yaratma olduğunu, Maria Kılıçlıoğlu muhtemelen daha bilinçli olarak bu kavramların üstüne düşünemediği dönemlerde bilinçaltına yerleştiriyordu. 1975’te Galeri Baraz‘ı açmış Türkiye’nin ilk galerici ve kolektörlerinden biri olan eşi Yahşi Baraz, ortaya çıkan tüm bu özgün eserleri kendisinden önceki ustaların birikiminin onda yoğunlaşmasının ve damıtılmasının bir sonucu olarak görür. Daha önceleri heykeltıraşlardan çok ressamlarla çalışmış olan Yahşi Baraz, Amerika’da veya Almanya’da olsaydı bugün dünya çapında bir sanatçı olabilirdi dediği ve 1990’larda çok aktif çalışmalar yapan heykeltraş Maria Kılıçlıoğlu’nun kendine özgü tarzından çok etkilenmiştir.

Sergide sanatseverler Maria Kılıçlıoğlu’nun düş dolu dünyasına eşlik edebilecekler. Maria Kılıçlıoğlu’nun son üretimi şiirsel ilham ile özdeştirilen Pegasus, “Yaratıcı doğulmaz, olunur.” nitelemesi ile yeniden doğmayı anlatmaktadır ki, küllerimizden yeniden doğmaya mecbur olduğumuz bu dönemde Maria Kılıçlıoğlu bu defa bizlere, “Gökyüzünde Pegasus olarak uçmayı isteyenlerden misiniz?” diye soruyor.

Statüsünde yapılmak istenen değişiklikle bir kez daha gündeme oturan dünya üzerindeki en sembolik yapılardan olan Ayasofya, Maria Kılıçlıoğlu’nun aynı isimli eserinde, üstünlüğünü kanıtlamaya çalışan ama aslında hep aynı varlık olduğunun farkında olmayan insanın, melekleri izlemesi gerektiğinin bronza bürünmüş hali olarak karşımıza çıkıyor. İnsanlığın aklından silinmeyecek, gizemli ve ihtişamlı bu şehrin unutulamayacak bir sembolüdür Hagia Sofia… Yeryüzünde barışı temsil eden Ayasofya yeni yüzyılda barışla uyum içinde yaşayacak olan insanoğlunun zamansız ve mekansız tek sembolüdür.

Maria Kılıçlıoğlu Baraz’ın “Dokunduğum Evren” isimli sergisi, 17 Kasım 2020 – 6 Ocak 2021 tarihleri arasında POM ART & DESIGN’da görülebilir.

POM ART & DESIGN
Aytar Caddesi Aytar Apt. No : 20/5 1. Levent, Beşiktaş/İstanbul

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.