Portfolyo: Berna DumanBerna Duman
Berna Duman

1977 yılında Almanya’da dünyaya geldim. Sakarya Üniversitesi Seramik bölümünden 1999 yılında mezun oldum. Okuduğum dönemlerde Arifiye Çocuk Esirgeme Kurumunda gönüllü eğitmenlik yapıp aynı zamanda Karasudaki bir çömlek atölyesinde de gönüllü asistanlık yaptım. Her ikisi de benim için paha biçilmez deneyimlerdi. Özellikle çocuklar ile çalışırken, günden güne ilerlemelerini görmek, daha aktif bir şekilde derslere katılmaları ve daha sosyal olup el becerilerinin artması ve kendilerini çok daha iyi ifade ettiklerini görmek seramiğin mucizesi olmalıydı…

Okulun ardından hayalim olan Eczacıbaşı grubunun Esan Madencilik firmasının arge bölümünde 8 yıl çalıştım. Şu anda kullanmış olduğumuz çamurların üretim kontrolleri, yeni ürün geliştirme ve sır reçeteleri üzerinde çalıştım. Her ne kadar okulun ardından kurumsal hayatta kariyerime devam etmiş olsam da seramik çalışmalarım hep devam etti. Yurtiçinde çeşitli sergilerde yer aldım haftanın bir günü Göztepe işitme engelliler okulunda 1 yıl gönüllü seramik eğitmenliği yaptım.

Okul sonrası ilk yıllar çalışmalarım daha çok seramik heykel alanındaydı. İnsanların ifade edemedikleri duyguları, söyleyemedikleri, acıları, aşkları veya sadece duygularını çamura yansıtmak beni çok daha mutlu ediyordu. Hala heykel çalışmanın yeri benim için bambaşkadır…

2008 yılında kendi atölyemi kurmamın ardından seramik eğitimleri de vermeye başladım. Bu eğitimlerdeki amacım, hem sanatı hayatımızın içine çekmek, hem de seramiği doğru teknik ve bilgilerle öğrenmek isteyen herkese aktarabilmekti. Seramik sanat olmasının yanı sıra bir pişirim teknolojisidir inanılmaz geniş malzeme bilgisi içerir. Ve oldukça uzun bir süreci vardır. Bu süreci sorunsuz, kırılmalar olmadan, sır hataları olmadan uygulayabilmek için doğru teknik bilgileri ve malzemeyi öğrenmek gerekir ki keyifle üretelim. Atölyemde her zaman seramiğe dair tüm bilgileri paylaşmaktan ve öğrencilerime özgün işler üretebilmeleri için rehberlik etmekten müthiş bir keyif alıyorum.

Bu süreçte yaklaşık 5 yıldır da “Berna Duman Atölye” adı altında kendi üretimlerimi, tasarım severlere sunuyorum. Sürekli birbirini tekrar eden ürünlerin dışında tamamen tasarımcısının hayal ürünü olan koleksiyonlarımın temel özelliği ya unique olması ya da sınırlı üretim olmalarıdır. Belli bir sonra bir koleksiyonun ürünleri biter ve yerine yepyeni bir tasarım bizlere merhaba der.. Aynı zamanda gıda için ürettiğim tüm ürünlerin sağlığa uygun hammaddeler ile doğru ısı performansında üretilmesi en önemli husus.

Berna Duman Seramik atölyesi açıldığı günden bu yana, “Bu İşte Bir Aşk Var” mottosuyla üretti ve eğitim veriyor. Bu şekilde büyüyerek ve çoğalarak yoluna devam etmesi en büyük dileğim..

Instagram: Bernagd // Bernagecayduman_ceramicart

Sergiler

2004 A Atölye Karma Sergi
2005 Eczacıbaşı ESAN Atölye Sergisi
2009 Yavuz İşler “Bayram Rüzgarı” Karma Resim Heykel sergisi
2009 Aziz Nesin “bir tek gün bile yeter” Karma yardım sergisi
2009 V sanat Karma Sergi
2010 Ustaların gözüyle yardım sergisi Çağdaş Sanatlar Galeri
2011 Yavuz İşler Dünya kadınlar günü karma Sergi
2011 66 kadın 66 yapıt Çekirdek Sanat Karma Sergi
2012 BKM Barışa davet karma sergi
2012 Lotus Galeri karma sergi
2013 Şirketi Hayriye Karma sergi
2014 Marmara Üniv. Erguvan sergisi karma sergi
2015 İç mimari ve sanat Fuarı Lütfü Kırdar Kongre Merkezi
2015 Marmara Üniversitesi Sanat Galerisi Karma Sergi
2016 Living Karma Zekeriyaköy Karma Sergi
2017 Artgale Karma Sergi
2018 Endless Art Taksim Karma Sergi
2019 Neta Art Galeri Kişisel Sergi


1984 Lovech doğumlu. Fotoğraf çeker, sanatsever.