Portfolyo: Serdar SevenPortfolyo: Serdar Seven
Serdar Seven

1978 yılında İstanbul’da doğdum. 1996-2001 yılları arasında M.S.Ü Güzel Sanatlar Fakültesi, Kemal İskender/Mustafa Ata Resim Atölyesi ve Alaattin Aksoy/İrfan Okan Taş Baskı Atölyesinde eğitim gördüm. Almanya Hanover’da yaşıyorum ve çalışmalarımı burada sürdürüyorum.

Bu dönem içinde çeşitli karma sergi ve yarışmalara katılarak ödüller aldım. 2001 yılında Devlet Baskı resim yarışmasında başarı ödülünü kazandım, 1999 Salzburg Yaz Akademisi Prof. Attersee Atölyesinde çalışmalar yaptım.

Kolaj Serüvenim Hakkında

Uzun yıllar yağlı boya ile çalıştıktan sonra kendimi farklı biçimde ifade etme, farklı bir malzeme kullanma ihtiyacında hissettim ve bundan yaklaşık 5-6 yıl önce analog kolaj yapmaya başladım. Başlangıçta malzemeyi tanımıyordum ama zamanla dünyadaki örneklerine bakarak, sürekli deneyerek ve tabii ki kendime büyük bir kitaplık oluşturarak işe başladım.

Kolaj kelimesi Fransızca ‘coller’ kelimesinden geliyor ve ‘birbirine yapıştırma’ anlamına geliyor. Tabii ki kolaj kesip yapıştırmaktan çok daha fazlası çünkü özellikle şu an yaşadığımız imaj karmaşasında ortaya özgün ve eşşsiz bir iş çıkarmak en büyük amacım. O yüzden işlerimde birliktelik ve bütünlüğü sağlamak için basım tarihi 1978’e kadar olan kitap ya da dergileri kullanıyorum. Kullandığım kitaplarıda antikacı ya da bit pazarlarlarından özenle seçiyorum. Aldıklarımı stüdyoya getirip bakmak bana büyük heyecan veriyor. İşlerdeki siyah&beyaz yoğunluğu ya da antikiteye olan yoğun ilgim beni geçmişle, varolanla, özlenenle, beklenenle ilgili bir hesaplaşmaya götürüyor. Bazen kitaptan kesilmiş tek bir parçayla başlıyorum kolaja ve diğer parçaların eklenmesiyle kompozisyonumu ilerletiyorum. Ya da o an dinlediğim bir müzik parçası, okuduğum bir kitap ya da şiirden etkilenerek ya da yola çıkarak, bunların bende yarattığı hislerle parça arayışına gidiyorum ve kolaja bu şekilde devam ediyorum.

Müziğin görsel dil’imi oluşturmada çok önemli bir yeri var. Sessizlikte değil ama her zaman bir müzik eşliğinde çalışıyor ve dinlediklerimin bende uyandırdığı duygularla işlerimi ilerletiyorum. Bittiğini düşündüğüm işi hemen yapıştırmıyor bir süre bekliyorum. Bu şekilde hem işe hem de kendime zaman tanıyorum. İçselleştirmeyle ilgili bu sürecin sonunda parçaları önce birbirine sonra da bir zemine yapıştırıp imzamı atıyorum.

Çalışırken ellerimin beni yönlendirmesine izin veriyor ve benim için en doğru olan kurgulamayı deneme&yanılma yöntemiyle oluşturuyorum. Bir süre sonra ellerimle düşünmeye başlıyor ve müzik eşliğinde akıcı bir şekilde yaratım sürecimin ve duygularımın en yoğun olduğu an’da lirik kompozisyonlarımı oluşturuyorum. Bu gizemli yer’lerdeki yalnız kişiler, boşlukta bir varoluş hesaplaşması yaşıyorlar. Bunlar benim resim dilimde kullandığım ana temalarım. Uzun zaman alan arama&bulma & kesme&kurgulama ve yapıştırma sürecinde ortaya çıkan bu çok parçaları işlerimin yanı sıra boyut olarak daha küçük ve daha az parçalı belki biraz daha rengin olduğu espirili, bakanı şaşırtan ve güldüren işlerde yapıyorum. Bunu belki kitap okumakla karşılaştırabiliriz: Bazen uzun bir edebiyat klasiği okurken bunun yanında daha hafif bir okumaya ihtiyaç duymak gibi. Her işin odaklanması ve tabii ki hissiyatı farklı.

Kolajın hisselerimi ve söylemek istediklerimi aktarmada çok iyi bir medyum olduğunu düşünüyorum.

Sergilerim

2007 Workshop Majilis Galeri, Dubai
2012 İlk kişisel sergi, Galeri Latour, Nittel, Almanya
2013 İkinci kişisel sergi, Avrupa Yatırım Bankası, Lüksemburg
2017 Karma sergi, Linda Farrel Galeri, Paris
2018 Kişisel kolaj sergisi, Gama Galeri, İstanbul

Instagram: serdarven & collage_odyssey
Baskı işleri için: https://society6.com/collage_odyssey


Sanatçının bir kısım işlerini Seven Sanat Galerisi’yle iletişime geçerek görebilirsiniz.

Seven Sanat Galerisi

sevensanatgalerisi.com
Moda Caddesi No:42/A 34710 Moda Kadıköy/İstanbul
info@sevensanatgalerisi.com
(216) 345 56 16 / (216) 336 00 97 / (532) 285 54 58


Bu gönderiyi Instagram'da gör

Origins III, Explosion II #collage

Serdar Seven (@serdarven)'in paylaştığı bir gönderi ()

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.