RAFAEL GOMEZ BARROS İstanbul’a Geliyor!

Dünyaca ünlü Kolombiyalı sanatçı RAFAEL GOMEZ BARROS ”We Forget To Think We Are Born” adlı kişisel sergisi ile 9 Eylül-25 Ekim tarihleri arasında ilk kez İstanbul seyircisiyle buluşacak.

Londra Saatchi Gallery’de üç kez üst üste sergilenen, ”House Taken” adlı sergisiyle adından söz ettiren sanatçı, İstanbul’da ki ilk kişisel sergisini Sevil Dolmacı Art Consultancy’de, 16. İstanbul Bienali’ne paralel olarak gerçekleştirilecek.

Rafael Gomez Barros, ”We Forget To Think We Are Born” adlı kişisel sergisinde; Kolombiya’da uzun yıllar devam eden iç savaşın yarattığı zarar ve şiddetten yola çıkarak, ”Kaybolanı unutmalı mıyız?”, ”Birbirimize güvenebilir miyiz”, ”Neden göz ederiz?” ve ”Neden bu kadar açım” sorularıyla izleyiciyi çağımızın global problemleri üzerine düşünmeye davet ediyor.

Küratörlüğünü Javier Meija’nın üstlendiği sergide, ”We Are Numbers”, ”House Taken”, ”We Are Humans” ve ” I Eat, You Eat, He Eats” isimli dört farklı seriden seçilmiş eserlere yer verecek.

Rafael Gomez Barros, Kolombiya’da yaşanan politik çatışmalardan yola çıkarak bireyin toplumla ilişkisi, kimlik ve anonimlik, göç ve bellek kavramlarını sorgulayan eserleriyle Belçika, Küba, Avusturya, İsveç, İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri gibi pek çok ülke galerileri, müze ve bienallerinde yer aldı. Yirmi kişisel sergi açmış olan başarılı sanatçının eserleri 2014 yılında Küba’da Bienal de la Habana, 2018 yılında ise gÜney Kore’de Gangwon Bienali’nde sergilendi. Dünyaca tanınan ”House Taken” adlı yerleştirmesi ise 2010 yılında Kolombiya Bogota’da Capitolio de Colombia binası, 2015 yılında İngiltere’de ki Lowry Center binası başta olmak üzere dünya çapında pek çok müze ve sanat kurumunda yer aldı.

Sevil Dolmacı Art Consultancy

Harbiye Mahallesi, Mim Kemal Öke Cd. No:35, 34367 Şişli / İstanbul, Türkiye

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir