Refik Anadol’un Büyük Başarısı

Refik Anadol'un Büyük Başarısı

Instagram hesabından yaptığı paylaşımda, ”XII. Floransa Bienali Onur Konuğu Lorenzo il Magnifico Yaşam Boyu Başarı Ödülü”nü kazandığı duyuran sanatçı Türk sanatçılarının bir kez daha yurtdışında neler yapabileceklerini gösterdi.

İtalya’nın Floransa kentinde düzenlenen XII. Floransa Bienali’nde, ”XII. Floransa Bienali Onur Konuğu Lorenzo il Magnifico Yaşam Boyu Başarı Ödülü”nü kazanan sanatçı, instagram hesabı üzerinden başarısını ve duygularını paylaştı.

Sanatçının paylaşımı:

“Sevgili arkadaşlar, Yeni Medya Sanatı ve XII. Floransa Bienali Onur Konuğu Lorenzo il Magnifico Yaşam Boyu Başarı Ödülü‘nü kazandığımı duyurmaktan büyük onur duyuyorum! Rönesansın başladığı yer! Stüdyo ekibime, karıma, aileme ve bu yolculuğu destekleyen her türlü akıl ve ruha sonsuz teşekkür ediyorum! Bu anlamlı ödülü, hayatımın nedeni olan anneme verdim. ‘’Sizi, XII. Floransa Bienali’ne, yeni medya sanatında Onur Konuğu ve Lorenzo il Magnifico Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü Kazananı olarak davet etmekten mutluluk duyuyoruz. Ödül, yeni medya, performans, görsel sanatlar ve mimariyi birleştiren deneysel ve yaratıcı bir süreçten kaynaklanan yenilikçi yaratıcı prodüksiyonunuzu tanımadaki övgümüz olacak. Melting Memories ve diğer deneyimsel kurulumlarla, izleyicileri, hayal gücümüzü kısıtlayan sınırları çözerken, estetiğin yeniden düşünülmesini tetikleyen bir algı oyunu başlattınız. Çağımızın bir mucidi olarak, görünmezliği nörobilime dayanan sanat eserleri arasında görünebilir hale getirebilecek olan, Leonardo da Vinci’nin eski Floransa Bienali baskısının teması olan mirasını onurlandırdınız. ‘Lorenzo il Magnifico’ Yaşam Boyu Başarı Ödülleri, sanat ve kültüre seçkin katkılarından dolayı Marina Abramovic, Richard Anuszkiewicz, Christo & Jeanne-Claude, Gilbert ve George, David Hockney, Anish Kapoor, Marta Minujín ve diğerleri gibi seçkin sanatçılara verildi.’’

Refik Anadol

1985 yılında İstanbul’da doğan ve şuan Los Angeles’ta yaşan sanatçı; California, Los Angeles Üniversitesinde Medya Sanatları alanında güzel sanatlar yüksek lisansını ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Görsel Bilgi Teknolojileri Tasarımı yüksek lisansını tamamlamıştır.UCLA’da (University of California, Los Angeles) Tasarım Medya Sanatları Bölümü’nde öğretim görevlisi ve misafir araştırmacı olarak görev yapan sanatçı medya sanatçısı ve yönetmendir. Aynı zamanda Antilop’ta kurucu ve yaratıcı yönetmen olarak görev alıyor.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.