Reha Erdem’den Türkiye’nin İlk ‘Yeşil Film’i: ‘Neandria’nın Çekimleri Başladı

1989’da çektiği “A Ay”dan başlayarak “Kaç Para Kaç” (1999), “Korkuyorum Anne” (2004), “Beş Vakit” (2006), “Hayat Var” (2008), “Kosmos” (2009), “Jîn” (2013), “Şarkı Söyleyen Kadınlar” (2013), “Koca Dünya” (2016) ve geçen yıl izlediğimiz “Seni Buldum Ya!”ya uzanan ödüllerle dolu filmografisi ile sinemamızın usta yönetmenleri arasında yerini almış Reha Erdem’in 11. filmi “Neandria”nın çekimleri başladı.

Neandria
Neandria

Türkiye’nin ilk ‘yeşil film’i olacak

Yapımcılığını Ömer Atay’ın, yürütücü yapımcılığını Serra Ciliv’in üstlendiği “Neandria”, Türkiye’nin ekolojik anlamda ilk sürdürülebilir film yapım girişimi de olacak. Sette kullanılacak bütün malzemelerden başlayarak ulaşım, konaklama, kostüm gibi her başlıkta çevreye sorunlarına proaktif bir yaklaşımı öngören çözümlerin geliştirileceği film için yerel ve çevreye duyarlı üretim yapan kişi ve birimlerle çalışılacak.

Filmin yapım süreci ayrıca, bir belgesel filme dönüşecek. Selin Bonfil’in yöneteceği belgesel, “Neandria” için yaratılan ‘yeşil film’ set ortamını belgeleyecek.

“Neandria”nın keşfi Deniz İlhan

Çekimleri Çanakkale’nin Kayacık köyünde ve Neandria antik kentinde gerçekleşecek “Neandria”, atletizm müsabakalarına hazırlanan Suna adlı genç bir kadının hikâyesini anlatacak ve usta oyuncular ile yeni keşifleri buluşturacak. Sinemamıza Elit İşcan (‘Beş Vakit’, ‘Hayat Var’), Türkü Turan (Kosmos), Ecem Uzun (‘Koca Dünya’, ‘Seni Buldum Ya!’) gibi yeni yetenekler kazandırmış Reha Erdem’in “Neandria” keşfi ise Deniz İlhan olacak. Suna rolünde izleyeceğimiz Deniz İlhan’ın yanı sıra rap müzisyeni İzzy İsmail de ilk oyunculuk deneyimini bu film ile yaşayacak. “Neandria”da ayrıca, Ahmet Rıfat Şungar, Bülent Emin Yarar, İnci Nur Daşdemir, Nihal Yalçın, Nur Fettahoğlu, Serkan Keskin, Gizem Katmer ve Ayşegül Kopartan da rol alacak.

Reha Erdem’in yazıp yönettiği filmin görüntü yönetmenliğini, “Kaç Para Kaç”, “Korkuyorum Anne”, “Beş Vakit”, “Kosmos”, “Jîn”, “Şarkı Söyleyen Kadınlar” ve “Koca Dünya” filmlerini de çekmiş Florent Herry üstleniyor.

“Neandria” ile ilgili güncel bilgileri Facebook, Instagram ve Twitter hesaplarından takip edebilirsiniz.

NEANDRİA / NEANDREIA
2022, Türkiye
Yazan ve Yöneten: Reha Erdem
Yapım: Atlantik Film
Yapımcı: Ömer Atay
Yürütücü Yapımcı: Serra Ciliv
Görüntü Yönetmeni: Florent Herry


1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir