Resim ve Fotoğrafın Dansı İFSAK’ta Sergileniyor

Sanatçı Hilal Özateş İlik’in “Hayalden Gerçeğe, Kadrajdan Çizgiye” sergisi’ 19 – 31 Mart tarihlerinde İFSAK’da İstanbul’daki sanatseverlerle buluşacak. Sanatçının dünyanın çeşitli ülkelerinde çektiği portreler ve o portrelerin karakalem çizimleri birbirini bütünleyerek sergilenecek.

Hilal Özateş İlik “Hayalden Gerçeğe, Kadrajdan Çizgiye” Fotoğraf Sergisi
Hilal Özateş İlik “Hayalden Gerçeğe, Kadrajdan Çizgiye” Fotoğraf Sergisi

Hilal İlik’in Türkiye’deki ilk kişisel sergisi “Hayalden Gerçeğe, Kadrajdan Çizgiye” sergisinin açılış kokteyli 19 Mart’ta 16.00’da gerçekleşecek. Sergi, 31 Mart’a kadar İFSAK’ta gezilebilecek.

Sanatçı, farklı ülkelerde çektiği portreleri ve bu portrelerin çizimlerini birlikte sergileyeceği sergi için heyecanını şu sözlerle ifade etti: “Objektifime yansıyan, dünyanın farklı ülkelerinden, farklı yaşamlarından, farklı yüzlerinden yola çıkarak yaptığım bir yolculuktu bu; fotoğraftan yola çıkıp, karakaleme aktardığım. Sergiye ismini verdiğim şekilde, HAYALDEN GERÇEĞE, KADRAJDAN ÇİZGİYE, ulaşarak gördüğüm gerçeklikleri kişisel olarak yeniden yorumladım.”

Hilal İlik, sergisinde ulaşmak istediği temayı da şöyle özetliyor: “İnsanlık olarak birbirimize destek olmamız gereken bir dönemden geçerken, sergimde yakalamaya çalıştığım, bizi özel kılan farklılıklarımızdaki ortak insanlığın keşfedilmesini, farklılıklarımızdaki güzelliğin bizi birbirimize daha çok yaklaştırmasını umut ediyorum”.

Hilal Özateş İlik Kimdir?

1970 Balıkesir doğumlu resim ve fotoğraf sanatçısı, katıldığı pek çok karma sergiden sonra, ilk kişisel sergisini Mart 2022’de İFSAK’ta açacaktır. Görsel sanatlara tutkusu, karakalem ve ardından yağlıboya resim ile başlayan sanatçı, İFSAK’ta temel fotoğraf eğitimi, belgesel fotoğrafçılığı eğitimleri aldı. 2018’de Dayk Danzig ve Ramiz Şahin danışmanlığında, bir yıl süren “BEYAZ GECELER” projesinde yer aldı, eserleri İFSAK ta ve ISMMO sergilendi. Dayk Danzig in danışmanlığını yaptığı “OPUS REA” proje grubuna katıldı. 2019’da önce İstanbul’da İFSAK’ta sergilenen, ardından İzmir’de Urla Belediyesi Fotoğraf Sanat evinde açılan “YEDİNCİ MÜHÜR” temalı proje sergisinde yer aldı. İFSAK bünyesinde projelerde yer almaya devam eden sanatçı, 2020 yılından bu yana tutkunu olduğu resim ve fotoğraf dallarını kendine özgü bir şekilde birleştirdi. Dünyanın çeşitli ülkelerinde çektiği portre fotoğrafları ve onların karakalem çalışmalarından oluşan “Hayalden Gerçeğe, Kadrajdan Çizgiye” sergisiyle 12-31 Mart tarihlerinde İFSAK’da yer alacaktır.


İFSAK

Kuloğlu Mah. Istiklal Cad. Ayhan Işık Sok. No:32 Beyoğlu/İstanbul


Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir