rezzan gümgüm Dağdaki Keçi, Gökteki Ay, Sudaki Balık Sergisi

rezzan gümgüm
rezzan gümgüm

Depo, rezzan gümgüm’ün kişisel sergisi Dağdaki Keçi, Gökteki Ay, Sudaki Balık’a ev sahipliği yapıyor.

Dağdaki Keçi, Gökteki Ay, Sudaki Balık sergisi, Dersim coğrafyasında Mizur/Munzur Nehri ve suyu, kırmızı benekli alabalıklar ve dağ keçileri gibi doğadaki canlı veya cansız tüm varlıklara atfedilen kutsiyete, ve onları tehdit eden barajlara, HES’lere, dağ keçisi avlama ihalelerine ve madencilik projelerine dikkat çekiyor.

rezzan gümgüm’ün sergideki video ve yerleştirmeleri, Dersim’deki kültürel ve biyolojik çeşitliliğe, doğa ve yerel kültürün iç içe geçtiği gündelik yaşama odaklanıyor. Sanatçı, küresel biyolojik çeşitliliğin kaybolmaya yüz tuttuğu bir zamanda, dünya ile kurulan ilişkinin epistemolojik köklerini yeniden düşünmenin ve sanat aracılığıyla ortaya yeni önermeler çıkarmanın gerekliliğine işaret ediyor. gümgüm, oluşturduğu görsel anlatılarda hem öznel hem de kolektif hikâyeleri vurgulayarak, başka bir anlatıma imkân sağlamanın, kültürel referanslar üzerinden yaşadığımız coğrafyaya, doğaya ve kültüre yapılan müdahaleleri sorgulamanın yollarını araştırıyor. Dağdaki Keçi, Gökteki Ay, Sudaki Balık, Dersim kültürünün farklı yönleriyle özgün bir diyalog kurmaya ve bir bütün olarak canlı veya cansız tüm varlıklara, doğaya ve insana uygulanan şiddetin görünmezliğini kırmaya çabalıyor.

rezzan gümgüm’ün kişisel sergisi Dağdaki Keçi, Gökteki Ay, Sudaki Balık sergisi 27 Nisan – 24 Haziran 2023 tarihleri arasında Depo’da izlenebilir.


Depo

Lüleci Hendek Cd. No.12, 34425 Beyoğlu/İstanbul


Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

One Ping

  1. Pingback: "Dağdaki Keçi, Gökteki Ay, Sudaki Balık" Sergi Söyleşisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir