Roman Kahramanları İstanbul Edebiyat Festivali Başlıyor!

“Dünyanın roman kahramanlarına adanmış tek festivali” zorlu geçen bir yılın ardından 2021 yılını edebiyatla dopdolu bir programla karşılamaya hazırlanıyor. 5. Roman Kahramanları İstanbul Edebiyat Festivali, 21- 25 Aralık 2020 tarihleri arasında çevrimiçi olarak gerçekleştirilecek.

Etkinlik T.C. Maltepe Üniversitesi ve Roman Kahramanları Dergisi iş birliğiyle düzenleniyor. Pandemi nedeniyle çevrimiçi gerçekleştirilecek festivaldeki tüm etkinlikler Novel Heroes Youtube kanalından canlı takip edilebilecek.

Vedat Türkali’nin, Orhan Pamuk’un İstanbul’u, Franz Kafka’nın Prag’ı, Fyodor M. Dostoyevski’nin St. Petersburg’u, Amin Maalouf’un Semerkant’ı ve daha pek çok romanesk şehir, şehirlerin romanları, romanlardaki şehirler… Şehirlerle özdeşleşmiş romanlar ve romancılar odağındaki 5. Roman Kahramanları İstanbul Edebiyat Festivali’nin teması “Bir Roman Kahramanı Olarak Şehir”.

Festival Programı

5. Roman Kahramanları İstanbul Edebiyat Festivali’nin programında:
-13 üniversiteden akademisyen, yazar ve yönetmenlerle paneller,
-Söyleşiler
-Sosyal bilimler lisesi öğrenci ve öğretmenlerinin roman kahramanları sunumları olmak üzere 25 oturum yer alıyor. Şehir ve Roman, Tanpınar’ın İstanbul’u, İstanbul’un Romanları, Sinemasal Şehirler, Romantik Şehirler, Romandaki Şehirler, Romanesk Şehirler, Roman Atlası başlıklı oturumlarının yanı sıra “Ülkeler, Şehirler ve Edebiyat” sunumlarında Danimarka, Fransa, Japonya ve Arap Edebiyatı konu ediliyor.

“Benim Roman Kahramanım” Kısa Filmleri

100’e yakın katılımcının olduğu programda ayrıca “Benim Roman Kahramanım” temalı ve Don Kişot, Anna Karenina, Afrikalı Leo, Cesur Yeni Dünya’dan Bernard Marx, Genç Werther, Dorian Gray, Elizabeth Bennet, Meral, Beyaz Geceler’den Nastenka ile Hayalperest ve Kara Kitap’tan Galip’in konu edildiği 13 kısa film gösterime sunuluyor.

ANAFOD -İstanbul Anadolu Yakası Fotoğraf Sanatı Derneği, Kitap Kapağı Fotoğrafları sanal sergisi ve söyleşileriyle etkinliğe katılıyor. BTSO Sosyal Bilimler Lisesi tarafından “Benim Roman Kahramanım” konulu deneme yarışmasının sonuçları da 21 Aralık’ta duyurulacak.

21 Aralık, Dünya Roman Kahramanları Günü

Festivalin ilk günü, yılın en uzun gecesi 21 Aralık, Dünya Roman Kahramanları Günü olarak Neyzen Süleyman Erguner, Apolas Lermi, Sedat Anar ve Utku Asan’ın vereceği dört mini konserle kutlanıyor.

5. Roman Kahramanları İstanbul Edebiyat Festivali’nin programına ve etkinliklere dair bilgileri; edebiyatfestivali.ist, novelheroes.com, romankahramanlari.com adreslerinden ve sosyal medyadan hesaplarından takip edebilirsiniz.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.