‘Rutubet’in Dünya Prömiyeri Venedik Film Festivali’nde!

2016’da yönettiği “Hasat Zamanı” ile çok sayıda ödül almış Turan Haste’nin ikinci kısa filmi “Rutubet”, Venedik Film Festivali’ne seçildi. M. Furkan Daşbilek’in senaryosunu yazdığı ve yapımcılığını da üstlendiği “Rutubet”, 31 Ağustos-10 Eylül tarihleri arasında 79.su düzenlenecek festivalin Orizzonti (Ufuklar) bölümünün kısa film yarışmasında gösterilecek. Tayfun Pirselimoğlu’nun “Dayım” (1999) adlı filminden 23 yıl sonra festivale Türkiye’den seçilen ilk kısa film olmayı başaran “Rutubet”, 8 Eylül 2022 tarihinde Palazzo Del Cinema’da ilk kez seyircisiyle buluşacak.

Suçluluk, kötülük ve masumiyet

Kötülüğün üstüne bir sis gibi çöktüğü bir köyde geçen film, Anadolu’da zorunlu görevini yapan öğretmen İshak’ı odağına alıyor ve kayıp bir kız öğrencinin peşinde suçluluk ve masumiyet kavramlarını kurcalarken, insanın kötülükle mücadelesinin şekillerini ve sonuçlarını sorguluyor.

İshak rolünü, Antalya Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü aldığı “Bozkır” (2019) ve “İki Şafak Arasında” (2021) filmleriyle tanıdığımız başarılı oyuncu Mücahit Koçak’ın canlandırdığı filmde ayrıca, Okan Selvi, Muhammed Mayda, Elif Eylül Yeşilyurt, Baran Salman, Türkyılmaz Sarıkaya da rol alıyor.

Bir Cinemans, RemoFilms ve Creative Prodüksiyon yapımı olan “Rutubet”, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün destekleriyle ve TRT 12 Punto’nun ortak yapımında gerçekleşti.

‘Rutubet’in Dünya Prömiyeri Venedik Film Festivali’nde!
Rutubet film afişi

Poster D’art Duvar’dan

Engin Cebiroğlu ve Ramazan Kılıç’ın ortak yapımcısı olduğu filmin görüntü yönetmenliğini Mustafa Yeşilova üstlenirken; kurgusunu Taylan Tuncer ve Turan Haste, ses tasarımını Meriç Erseçgen, sanat yönetmenliğini Zafer Malkoç ve müziklerini Mehmet Ağbaba yaptı. Filmin posteri ise, D’art Duvar adlı Instagram hesabında hayata geçirdiği ‘Türkiye Sinemasını Canlandırma Projesi’ ile tanıdığımız tasarımcı Gökhan Yeter’in imzasını taşıyor.

Turan Haste’nin yönettiği “Rutubet” ile ilgili gelişmeleri filmin resmî Facebook ve Instagram hesaplarından takip edebilirsiniz.

RUTUBET / THE MOISTURE
2022, Türkiye, 20’
Türkçe, Renkli, DCP, 2:35, 5.1 Sound

Kötülüğün üstüne bir sis gibi çöktüğü bir köyde geçen “Rutubet”, Anadolu’da zorunlu görevini yapan öğretmen İshak’ı odağına alıyor ve kayıp bir kız öğrencinin peşinde suçluluk ve masumiyet kavramlarını kurcalarken, insanın kötülükle mücadelesinin şekillerini ve sonuçlarını sorguluyor.

TURAN HASTE
Yönetmen

1989’da İstanbul’da dünyaya geldi. 2010 yılında Trakya Üniversitesi’nin Radyo TV Yayıncılığı Bölümü’nden mezun oldu ve çeşitli televizyon dizisi ve sinema filmlerinde kamera departmanında çalıştı. 2016’da yönetmenliğini yaptığı “Hasat Zamanı”, filmi ile yaparak ulusal festivallerde birçok ödül kazandı. 2016’da M. Furkan Daşbilek ile başlayan ortaklıklarında “Naftalin” (2018), “Bir Nehir Kıyısında” (2021) filmlerinin yapımcılığını üstlendi. İkinci ve şimdilik son filmi “Rutubet” (2022), Venedik Film Festivali’nin Orizzonti bölümünün kısa film yarışmasına seçildi.

M. FURKAN DAŞBİLEK
Senarist & Yapımcı

1990’da Elazığ’da dünyaya geldi. 2014’te Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi’nin Sinema Televizyon Bölümü’nden mezun oldu. Okul süresince ve sonrasında birçok projede yer aldı. Yazıp yönettiği ilk kısa filmi “Naftalin” (2018), ulusal ve uluslararası festivallerden birçok ödül aldı. 2021 yılında yazıp yönettiği “Bir Nehir Kıyısında” adlı kısa filmi dünya prömiyerini 37. Busan Uluslararası Kısa Film Festivali’nde yaptı. 2016’da Turan Haste ile başlayan sinema ortaklıklarında “Hasat Zamanı” (2016) filminin senaryosu ve görüntü yönetmenliğini, “Rutubet” (2022) adlı filmin de senaryosunu ve yapımcılığını üstlendi. Daşbilek ilk uzun film projesine hazırlanmaktadır.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar