Şafak Şule Kemancı’dan Ankara’da Kişisel SergiŞafak Şule Kemancı’nın Ankara’da gerçekleşecek kişisel sergisi “yaslan bana yeryüzü ağacı” 5 Kasım tarihinde Ka’da izleyiciyle buluşuyor.

Ankara Queer Sanat Programı konuk sanatçılarından Şafak Şule Kemancı; Arkadaş Z. Özger’e, belleğe, tarihselliğe, şefkate, yasa ve arzuya odaklandığı bu sergide; ele geçirilmiş biyografilerileri ve tarihi queerleyen bir müdahaleyle; radikal bir şefkatle kolektif iyileşmeyi, geçmişi yeniden örgütlemeyi arzuluyor.

Şafak Şule Kemancı’dan Ankara’da Kişisel Sergi
yaslan bana yeryüzü ağacı

Ankara’da, Arkadaş Z. Özger’in yıldızlardan ayrı düşürüldüğü, onu kuşatan ısırganların, dikenli “sağlam”lıkların, etinde ve kemiğinde erilliğin makro ve mikro normlarıyla üreyen ve onun suskunluğunu kendine kaide bellerken tefler çalan çıngıraklı şeytanların, halkaları konuştukça sonsuza üreyen solucanların, umudu dalında çürüten “normal”in dünyasında, Şafak Şule Kemancı izleyiciyi; göversin diye bordo çiçekler ve dikenler; aşk ve dostlukla ve queer bir yoldaşlık ve arzuyla; Arkadaş’la birlikte yıldızsız göklerin karanlığında; onu bize geri getirecek efsunu arıyor; buluştukları arzulu bordo ormana; yıldızlı yeryüzü ağacına davet ediyor.

Bu ağacın altında geri döndürülmeyi bekleyen olaylar var, yaşamı arzulayan ölülerimiz: Bağrı delinip başka başka bedenlerin ağırlıklarıyla sınanırken, göğü kucaklayıp paylaşan, okşayarak bütün türleri ve koklayıp öperken var olanların dünyasında bütünü; yeşillere, allara, morlara bürünen, bütün zarafetiyle gülümseyen, açtığında en güzel çiçekler… Şafak Şule Kemancı’nın çağrısıyla ve birlikte, ortaya çıkmayı bekliyorlar; queer şefkatle.

Metin: Aylime Aslı Demir

Şafak Şule Kemancı
yaslan bana yeryüzü ağacı / lean on me the earth tree
05.11-10.12.2022
Açılış-Opening
05.11.2022, Cts/Sat 16:00-19:00

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir