“Sahne Tozu Yutanlar”ın Yeni Bölümünde Aybüke Albere ve Nilipek Yer Alıyor

“Sahne Tozu Yutanlar”ın Yeni Bölümünde Aybüke Albere ve Nilipek Yer Alıyor

Zorlu PSM’nin sahne heyecanını paylaşan özel isimleri bir araya getirdiği YouTube serisi “Sahne Tozu Yutanlar”, yeni bölümünde alternatif müzik sahnelerinin sevilen isimleri Aybüke Albere ve Nilipek’i bir araya getiriyor. İki ismin, pandemi sürecinde yaşadıklarının yanı sıra önümüzdeki süreç ile sahne deneyiminin nasıl bir boyuta evrileceğine dair ön görülerini de paylaştıkları sohbetlerini, “Sahne Tozu Yutanlar”ın yeni bölümünde Zorlu PSM YouTube kanalından izleyebilirsiniz.

“Bizim pestilimizi çıkaracaklar.”

Pandemi süresince yaklaşık iki senedir sahnelerden uzak kalmanın kendisine neler hissettirdiğini anlatan Aybüke Albere, Temmuz ayı itibariyle çok özlediği sahneye ve dinleyicilerle buluşmanın heyecanını yaşadığını da ifade etti. Verilen bu uzun aranın ardından kendisi kadar seyircilerin de sahneyi ve eğlenmeyi ne kadar özlediğini gözlemlediğini de belirten Albere; “İlk sahnemiz Temmuz ayının başında olacak ve bence bizim pestilimizi çıkartacaklar. Ben normalde sahneyi iki saat on beş dakikadan fazla tutmamaya özen gösteririm ama ilk sahnede artık iki saat kırk beş mi olur üç saat mi olur yaşayıp göreceğiz.” sözleriyle anlattı.

“Müziği bırakmayı düşündüm.”

Süreç boyunca üretimde bulunanları gıptayla izlediğini de ifade eden Albere; “Bence herkes depresyonun kıyılarında gezindi uzunca bir süre, bu süreçte üretim yapabilenlere de hayranlıkla baktım ben. Ben hiçbir şey üretemedim çünkü. Durarak ve etrafımda olup biteni izleyip anlamaya çalışarak geçirdim bütün bu süreci. Bir prova esnasında şarkı söyleyemediğimi ve bu işi bırakmam gerektiğini bile düşündüm.” ifadelerini kullandı.

“Pandemide taksicilik yapan müzisyenlere denk geldim.”

Salgın sürecinin kendisinde zaman algısını kırdığını anlatan Nilipek; “Ben bazen kendimi üzerinden ne kadar çok zaman geçti diye düşünürken buluyordum. Sonra düşününce daha bir belki bir buçuk sene geçmiş eski diye tanımladığım zamanların üzerinden. Benim bu noktada biraz zaman algım değişti, üzerinden çok uzun yıllar geçmiş gibi yaşadım pandeminin bir bölümünü.” ifadelerini kullandı. Süreç içerisinde mesleğini icra edemeyip başka işler ile geçimini sağlamak zorunda kalan müzik emekçilerinden de bahseden sanatçı; “ Ben iki defa taksicilik yapan müzisyen arkadaşa denk geldim. İkisi de piyanist şantördü. Onların çalıştığı şartlar anlattıkları kadarıyla çok daha farklıymış elbette. Bir tanesi enstrümanını da sattığını ve müziği tamamen bıraktığını söylerken bir diğeri ise açılsa da artık dönsek sahneler diyordu. Hayatımıza bu dönemde böyle bir gerçeklik de girdi ne yazık ki.” sözleriyle anlattı.

“Bazı şarkıları farklı şekillerde düzenlesem daha çok insan dinler.”

Sektör içerisinde çok fazla müdahale alanı ve yönlendirme çabalarının da olduğunu altını çizen Nilipek; “Kötü niyet barındırmadığını biliyorum ancak çok fazla bir müdahale de olabiliyor bazen. Yapılan işin kişinin asıl yapmak istediği şey olduğunu ve onun biricikliğini kabul etmiyorlar. Ben aslında bilmiyor muyum şarkılarımı farklı düzenlemelerle yapsam daha çok insan tarafından dinleneceğini. Biliyorum ama yapmak istediğim bu değil.” ifadelerini kullandı.

Aybüke Albere ve Nilipek’in keyifli ve bir o kadar da samimi sohbetini izleyebileceğiniz “Sahne Tozu Yutanlar”ın yeni bölümüne Zorlu PSM YouTube kanalından ulaşabilirsiniz.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine RöportajlarBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir