Sakıp Sabancı Müzesi Öğrenme Programları Ekim ayında Dolu Dolu


Sakıp Sabancı Müzesi (SSM) Öğrenme Programları, Ekim ayı boyunca farklı yaş grubundan çocuklara yönelik atölyelerle devam ediyor. 5-8 yaş arası çocuklar için düzenlenecek haftasonu çocuk atölyeleri, cumartesi ve pazar günleri Sera Atölye’de ve çevrimiçinde gerçekleştirilecek.

Sakıp Sabancı Müzesi Öğrenme Programları
Sakıp Sabancı Müzesi Öğrenme Programları

Şeker Ahmet Paşa’nın sanatının öğrenileceği Şeker Ahmet Paşa ile Ormanda atölyesi 16 Ekim Cumartesi günü 5-8 yaş grubuna yönelik manzara ve orman tablolarına yoğunlaşacak atölyede çocuklar, Japonların ‘shinrin-yoku’ kavramından ve Şeker Ahmet Paşa’nın eserlerinden ilhamla kendi orman ekosistemini yaratacak.

“Kentimin Renkleri” atölyesi 17 Ekim Pazar günü 6-8 yaş grubuna yönelik olacak. Sanatçı Beril Ece Güler’in ‘-scape’ ve sanatçı Örsan Karakuş’un ‘Haydarpaşa Garı’ isimli işlerinden yola çıkılacak atölyede çocuklar kendi yaşadıkları sokaklardan hareketle kolaj tekniği kullanarak İstanbul’u kendi renklerinde çizecek.

Dün Bugün İstanbul sergisinde yer alan Ege Kanar’ın “Vasıta” isimli eserinden yola çıkarak ses dalgaları ve sesin yayılmasının inceleneceği Ses Nasıl Yayılır? atölyesi 23 Ekim Cumartesi günü gerçekleşecek. 6-8 yaş grubuna yönelik atölyede “Ses nedir?”, “Nasıl yayılır?”, “Sesin çeşitli özelliklerini kullanarak hayatımızı kolaylaştırabilir miyiz?” sorularının cevapları aranacak.

6-8 yaş grubuna yönelik Benim Balkonum atölyesinde ise yine Dün Bugün İstanbul sergisinde yer alan sanatçı Neslihan Koyuncu Bali’nin ‘yansıma kompozisyonları’ ve ‘ritim kafesi’ isimli işleri üzerine sorgulama yapılacak. Tarihsel süreçte İstanbul’da bulunan mimari yapılarda, yaşadığımız evlerde balkonların işlevi anlatılacak. Çocuklar kendi evlerinden yola çıkarak karışık teknik kullanarak kendi balkon tasarımlarını oluşturacak. Benim Balkonum atölyesi 24 Ekim Pazar günü düzenlenecek.

SSM’nin Pusetli Aileler etkinliği de Ekim ayı boyunca farklı duyu ve sanat atölyeleriyle devam edecek. Henri Matisse’in (1869-1954) eserlerinden ve sanat pratiğinden hareketle hazırlanan Müzede Şekil Avı, Amerikalı ressam Georgia O’Keeffe’nin eserlerinin çıkış noktası olduğu Müzede Renk Avı, Pop art akımının önemli isimlerinden Wayne Thiebaud’un eserleriyle şekillenen Müzede Doku Avı, 18-36 ay arasındaki minikleri sanatla buluşturacak.

Okul gruplarına yönelik müze turları ise öğretmenler eşliğinde ve rezervasyonla Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri ücretsiz düzenleniyor.

Pazartesi günleri kapalı, Salı günleri her yaş grubuna ücretsiz olan müzenin öğrenme programları hakkında detaylı bilgiye SSM’nin web sitesinden ulaşılabiliyor.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir