SALT, Açık Sinema Gösterimlerine Aramızda Bir Espri ile Geri Dönüyor

Arms are Overrated
Stanya Kahn’ın Arms are Overrated [Kol Dediğin Nedir Ki?] (2012) videosundan bir kare Electronic Arts Intermix izniyle

SALT Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da pandemi tedbirleri nedeniyle verilen uzun aranın ardından ilk program, Aramızda Bir Espri: Electronic Arts Intermix’ten Mizahi Bir Seçki gösterimleri olacak.

SALT, pandemi tedbirleri nedeniyle verdiği uzun aranın ardından, Açık Sinema’daki gösterimlerine Aramızda Bir Espri adlı yeni programı ile geri dönüyor. Electronic Arts Intermix iş birliğiyle düzenlenen ve disiplinlerarası küratör-sanatçı Katie Vida’nın hazırladığı program, 29 Mart ile 3 Nisan tarihleri arasında SALT Beyoğlu Açık Sinema’da ve saltonline.org‘da çevrimiçi izlenebilir.

Kuruluşunun 50. yılı vesilesiyle Electronic Arts Intermix’in kapsamlı video arşivinden mizahi bir seçki sunan bu gösterim programında sanatçılar Jamie Davidovich, Jayson Scott Musson, Michael Smith, Stuart Sherman, Andrew Lampert ve Stanya Kahn’ın altı kısa videosu yer alıyor. Sanat ve kitle kültürüne dair ironik, absürt ve parodik yaklaşımları bir araya getiren, mizahın eleştirel gücünün öne çıktığı bu seçki, 80’li yıllardan günümüze uzanan bir süreci kapsıyor.

1971’de ABD’de, galerici ve koleksiyoner Howard Wise’ın girişimiyle kurulan Electronic Arts Intermix, yaratıcı bir ifade ve sanat biçimi olarak videonun ve bu alanda üreten sanatçıların desteklenmesi, işlerinin arşivlenmesi için çalışıyor. Bu amaçla pek çok kamu programı ve uluslararası iş birliği gerçekleştiren oluşumun kapsamlı video koleksiyonu, bu alanda esaslı bir kaynak niteliği taşıyor.

SALT Beyoğlu Açık Sinema’da gün boyu devam edecek gösterim programı Aramızda Bir Espri: Electronic Arts Intermix’ten Mizahi Bir Seçki, herkese açık ve ücretsizdir; rezervasyon yapılmamaktadır. Türkçe altyazılı gerçekleşecek gösterimler, saltonline.org üzerinden çevrimiçi olarak da izlenebilir.

Açık Sinema’da Tekrarlı Gösterim Programı
29 Mart-3 Nisan, 11.00-19.00

Portrait of the Best Artist [En İyi Sanatçının Portresi]
Jaime Davidovich; 5 dakika 38 saniye; İngilizce; Türkçe altyazılı, 1982

Kablolu televizyon teknolojisini kullandığı işleriyle bilinen Amerikalı video ve enstalayon sanatçısı Jaime Davidovich’in 1982 tarihli işi. Davidovich’in 1979-1984 yıllarında bir kablolu televizyon için hazırladığı haftalık eğlence programı The Live! Show’dan bir kesit sunan videoda, sanatçının alter-egosu Dr. Videovich, “En İyi Sanatçı” Rene’yle bir sokak röportajı gerçekleştiriyor. Yüksek sanat pratikleri ile kitle kültürü arasındaki tarihsel ikilemi temel alan Portrait of the Best Artist, Fluxus ruhuna da bir selam niteliğinde.

Art Thoughtz, Relational Aesthetics [Sanat Üzerine Düşünceler: İlişkisel Estetik]
Jayson Scott Musson; 5 dakika 27 saniye; İngilizce; Türkçe altyazılı, 2011

Jayson Scott Musson’ın 2010-2012 yıllarında YouTube’da yayınladığı performans dizisi Art Thoughtz kapsamında ürettiği işi. Musson, bu dizide, alter-egosu Hennessy Youngman kimliğinde sanat tarihini ve dünyasını biçimlendiren güç ve sınıf ilişkilerini hicvediyor. Bunu da yaygın bir form olan eğitici video estetiğini kullanarak yapıyor. Sanatçının, bu dizi kapsamında gerçekleştirdiği 2011 tarihli Relational Aesthetics ise, Nicolas Bourriaud’nun şekillendirdiği kavramın 90’lı yıllardaki etkisine ve rehberlik ettiği sanat hareketine ayrılıyor.

Mike’s World Orientation Video [Mike’ın Dünyası: Oryantasyon Videosu]
Michael Smith (Joshua White’ın iş birliğiyle); 5 dakika 51 saniye; İngilizce; Türkçe altyazılı, 2007

Michael Smith’in Joshua White’ın iş birliğiyle gerçekleştirdiği 2007 tarihli işi. Enstalasyon, video, ve performans üreten Smith bu işinde, alter-egosu Mike’ın imaj ve reklam sloganlarıyla çevrili evrenine bakıyor. Absürt olanın normalleştiği bu evren, postmodern insanlık hâllerine dair bir panorama sunuyor.

Newsbreak [Son Dakika Haberleri]
Stuart Sherman; 8 dakika 46 saniye; İngilizce; Türkçe altyazılı, 1994

Video-performanstan edebiyata geniş bir alanda çalışmış sanatçı Stuart Sherman’ın 1994 tarihli işi. Gündelik nesneleri alışılageldik amaçlarından kopararak absürtleştiren Sherman, Newsbreak’te, abur cubur dağıtan bir gazete otomatını odağına alıyor. Medya ve meta kültürü arasındaki ilişkiyi ele aldığı bu işi, Sherman’ın tarihsel kategorileri ters yüz eden, kimi zaman René Magritte ve Samuel Beckett’ı çağrıştıran ikonkırıcı tarzının bir izdüşümü.

What Portland Thinks About Technology At 3 A.M [Geçenin Üçünde Portland’ın Teknolojiye Dair Düşündükleri]
Andrew Lampert; 5 dakika 51 saniye; İngilizce; Türkçe altyazılı, 2014

Film, video ve performans alanlarında çalışan sanatçı Andrew Lampert’ın 2014 tarihli işi.
Lampert, bilhassa sinema üzerinden sanat, sanatçı ve izleyici ilişkisini ele aldığı işleriyle biliniyor. Filme, sadece kurguya bağlı bir yapı değil tesadüfi ve beklenmedik olana açık bir imkân alanı olarak bakan sanatçı, bu videosunda, geceleyin Portland’de gerçekleştirdiği bir dizi röportajı belgeliyor. Şehrin çeperlerine doğru yapılan bu gezintilerde, sokaktaki kişilere teknolojinin hayatımıza kazandırdıkları ve kaybettirdikleri soruluyor.

Arms are Overrated [Kol Dediğin Nedir ki?]
Stanya Kahn; 11 dakika 35 saniye; İngilizce; Türkçe altyazılı, 2012

Video ve performans sanatçısı Stanya Kahn’ın 2012 tarihli işi. İşlerinde belgesel ile deneysel olanı harmanlayan Kahn’ın bu videosu, çöp niteliğinde iki kâğıt parçasının, insanlıktan artakalan nesneler ve enkazlar arasında süregiden sohbetini konu alıyor. Ne kolu ne de bacağı olan iki kafadarın varoluşsal meseleler üzerine sohbet ettiği Arms are Overrated, insanın dünya üzerindeki deneyimine dair absürt bir kukla oyunu.

Program süresi: 43 dakika
Açık Sinema 25 kişi oturma kapasitelidir. Rezervasyon yapılmamaktadır.

Filmlerin detaylarına ulaşmak için tıklayınız.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir