Salt “İyi Ki Zamanında Yetiştik” Gösterim Programı

Salt’ın San Francisco’daki Asian Art Museum iş birliğiyle hazırladığı gösterim programı “İyi Ki Zamanında Yetiştik”, 24-25 Eylül’de Salt Beyoğlu’nda!

Garanti BBVA tarafından kurulan Salt’ın Asian Art Museum (San Francisco) ile ortaklaşa düzenlediği İyi Ki Zamanında Yetiştik adlı gösterim programı, Filistin’den Hong Kong’a, Endonezya’dan Irak ve Hindistan’a uzanan seçkisiyle, bir tür hayatta kalma yöntemi olarak mizah kavramını ele alıyor. 24-25 Eylül’de Salt Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da gerçekleştirilecek ücretsiz program, kıyamet sonrası bir dünyanın mitolojik sembollerinden ince jestlere ve absürt olay örgülerine kadar mizahın alabileceği farklı biçimleri irdeliyor.

Salt “İyi Ki Zamanında Yetiştik” Gösterim Programı
Zeina Barakeh’in Scenarios of Breaking Down a Wall Bir Duvarı Yıkma Senaryoları videosundan bir kare

Seçkide yer alan videolar, farklı kültürleri ve politik olarak savunmasız bireyleri bir araya getiren alternatif bir anlatı oluşturma yöntemi olarak mizah ve umut arasındaki ilişkiyi odağına alıyor. Kişisel düzeyde mizah, içimizdeki kontrol arzusu ve dışsal öngörülemezlik arasındaki dengesizlikle başa çıkmada kullanılan en yaygın savunma mekanizmalarından biri. Program adını, sanatçı Phan Anh’ın günümüz toplumlarındaki sürekli bir geç kalmışlık hissinin ezici gücüne dikkat çeken Glad I made it on time [İyi Ki Zamanında Yetiştim] başlıklı işinden alıyor.

Programda, Basel Abbas ve Ruanne Abou-Rahme, Zeynep Kayan ve Özgür Atlagan, Tiffany Chung, Angela Su, Arahmaiani, Alison Nguyen, Connie Zheng, Phan Anh, Choi Sai-Ho, Walid Siti, Chitra Ganesh, Zeina Barakeh’in video çalışmaları yer alıyor.

Naz Cuguoğlu ve Vicky Do tarafından hazırlanan İyi Ki Zamanında Yetiştik, Asian Art Museum tarafından düzenlenen ve küratörlüğünü Abby Chen ile Padma Maitland’ın yaptığı After Hope: Videos of Resistance [Umuttan Sonra: Direniş Videoları] projesine, dünyanın dört bir yanından sanatçılar, küratörler ve kuruluşların önerileriyle seçilen video işleriyle yanıt veriyor.

Program dâhilinde, 24 Eylül Cumartesi günü saat 17.00’de Salt Beyoğlu’nda ortak bir okuma grubu düzenleniyor. Kolektif Çukurcuma ve m-est.org tarafından, Naz Cuguoğlu, Lara Ögel ve Merve Ünsal’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilecek bu etkinlik, SAHA’nın eş kurucusu olduğu ve desteklediği World Weather Network kapsamında sunuluyor. Herkesin katılımına açık ve ücretsiz program hakkında ayrıntılı bilgi için saltonline.org adresini ziyaret edebilir; okuma grubuna kayıt yaptırmak için collectivecukurcuma@gmail.com adresine e-posta gönderebilirsiniz.

İyi Ki Zamanında Yetiştik
Salt Beyoğlu, Açık Sinema

PROGRAM #1 (Süre: 39 dakika)

24 Eylül Cumartesi, 14.00 ve 16.00
25 Eylül Pazar, 14.00 ve 16.00

And yet my mask is powerful part 1 [Yine de Maskem Kuvvetli 1. Bölüm], Basel Abbas ve Ruanne Abou-Rahme, 2016, 8’25”
İngilizce; Türkçe altyazılı

candle #4 (until finding the source of the water) [mum 4 (suyun kaynağını bulana dek)], Zeynep Kayan ve Özgür Atlagan, 2017-2019, 4’27”

Thousands of years before and after [Binlerce Yıl Önce ve Sonra], Tiffany Chung, 2012, 9’02”

Caspiar, Angela Su, 2017, 5’20”
İngilizce, Fransızca; Türkçe, İngilizce altyazılı

I Don’t Want to Be Part of Your Legend [Efsanenizin Parçası Olmak İstemiyorum], Arahmaiani, 2004, 11’34”
İngilizce; Türkçe altyazılı

PROGRAM #2 (Süre: 47 dakika)

24 Eylül Cumartesi, 15.00 ve 17.00
25 Eylül Pazar, 15.00 ve 17.00

Dessert—Disaster [Tatlı—Felaket], Alison Nguyen, 2017-2018, 3’54”
İngilizce; Türkçe altyazılı

The Lonely Age [Yalnız Çağ], Connie Zheng, 2019, 11’47”
İngilizce; Türkçe altyazılı

Glad I made it on time [İyi Ki Zamanında Yetiştim], Phan Anh, 2018, 10’15”
Korece; Türkçe altyazılı

Black Moon [Kara Ay], Choi Sai-Ho, 2019, 5’10”
İngilizce; Türkçe altyazılı

The Troubled Bear and the Palace [Dertli Ayı ve Saray], Walid Siti, 2019, 10’28”
Arapça, İngilizce; Türkçe altyazılı

Metropolis [Metropol], Chitra Ganesh, 2018, 1’25”

Scenarios of Breaking Down a Wall [Bir Duvarı Yıkma Senaryoları], Zeina Barakeh, 2014, 4’7”

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar