Salt Online Konferans: Sahne, Kayıt, Arşiv: Performans

Performans sanatının arşivlenmesine odaklı uluslararası konferans 22-23 Şubat’ta SALT’ın YouTube kanalında

Salt Online, "Sahne, Kayıt, Arşiv: Performans"
“Sahne, Kayıt, Arşiv: Performans”

SALT, 1980’lerin ikinci yarısından 1990’ların sonuna Türkiye’de performans sanatına odaklı araştırma projesi kapsamında uluslararası bir konferans düzenliyor. SALT’ın YouTube kanalı ve Zoom üzerinden gerçekleştirilecek iki günlük programda, performans sanatı odağında araştırma yöntemleri ile bir arşiv oluşturulması için gerekli ihtiyaçlar tartışılacak. Konferansa davetli konuşmacılar, alandaki deneyimlerinden faydalanarak performans sanatının belgelenmesi ve yeniden değerlendirilmesi ile materyallerin kamunun erişimine açılması için yürütülen güncel çalışmaları aktaracak.

Eylül 2022’de bir web sitesi ve sergi ile görselleştirilmesi planlanan projeyle söz konusu dönemde Türkiye’de düzenlenen performanslara ait kapsamlı bir envanter oluşturulması ve bireysel çabalarla korunup günümüze ulaşan arşiv materyallerinin derlenerek kamuyla paylaşılması amaçlanıyor.

22-23 Şubat tarihlerinde çevrimiçi gerçekleştirilecek programın dili İngilizce’dir. Konferans SALT Online YouTube kanalından canlı yayınlanacaktır. Konuşmaları Türkçe dinlemek isteyenlerin Zoom toplantısına katılıp Türkçe çeviri seçeneğini tercih etmeleri gerekmektedir.

Kayıt için tıklayınız.

Katılımcılar

Simge Burhanoğlu (Performistanbul, Türkiye), Jennifer Fitzgibbon (National Irish Visual Arts Library, İrlanda), Rebecca Gordon (University College London, İngiltere), Kae Ishimoto (Keio University Art Center, Japonya), Robert Jarosz (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Polonya), Gunter Lösel (Zurich University of the Arts, İsviçre), Irene Müller (İsviçre), Esa Nickle (Performa, ABD), Bojana Piškur (Moderna galerija, Slovenya), Heike Roms (Exeter University, İngiltere) , Rebecca Schneider (Brown University, ABD), Chuong-Đài Võ (Asia Art Archive, Hong Kong), Yohko Watanabe (Keio University Art Center, Japonya)

Sahne, Kayıt, Arşiv: Performans konferansı SALT’ın, üyesi olduğu Avrupa müzeler konfederasyonu L’Internationale’nin Our Many Europes [Avrupalarımız] projesi kapsamında, Zorlu Holding ve Zorlu PSM’nin birlikte hayata geçirdiği Digilogue iş birliğiyle düzenlenmektedir. SALT Araştırma arşiv koleksiyonlarına çevrimiçi erişim 2019 yılından bu yana Digilogue desteğiyle sağlanıyor. Sahne, Kayıt, Arşiv: Performans konferansıyla bu iş birliğinin çerçevesini genişleten Digilogue, performans temelli sanat arşivlerinin korunması ve geleceğe taşınmasına katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Programcılar: Amira Akbıyıkoğlu, Sezin Romi, Mine Söyler
Proje Ekibi: Eylül Şenses, Gamze Cebeci, Gül İçel, Mustafa Hazneci

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.