SALT’ın Bu son şansımız mı? Gösterim Programı’nın Yeni Filmi: Das geheime Leben der Bäume/Ağaçların Gizli Yaşamı

SALT'ın Bu son şansımız mı? Gösterim Programı'nın Yeni Filmi: Das geheime Leben der Bäume/Ağaçların Gizli Yaşamı

SALT’ın, iklim değişikliğinin insana ve dünyaya etkilerine dikkati çekme amaçlı düzenlediği Bu son şansımız mı? gösterim programı, 31 Mayıs-6 Haziran tarihleri arasında, Peter Wohlleben’in aynı adlı, 2015 tarihli çok-satan kitabına dayanan “Ağaçların Gizli Yaşamı” belgesel filmiyle devam ediyor. 31 Mayıs-6 Haziran tarih aralığında saltonline.org’da orjinal dilinde (Almanca), Türkçe ve İngilizce altyazılı olarak gerçekleştirilecek 2020 yapımı Das geheime Leben der Bäume (Ağaçların Gizli Yaşamı) her şeyden çok, ağaçların güzelliğini ve büyüsünü gözler önüne seriyor ve ormanları koruyabilmek için acilen harekete geçmek gerektiğini hatırlatıyor.

Bu son şansımız mı? programı gösterimleri ücretsizdir.

BU SON ŞANSIMIZ MI?
Das geheime Leben der Bäume Ağaçların Gizli Yaşamı
31 Mayıs-6 Haziran
Yönetmenler: Jörg Adolph ve Jan Haft
96 dakika
Almanca; Türkçe ve İngilizce altyazılı

Dünya ekosisteminde ağaçların hayatî konumunu ele alan “Ağaçların Gizli Yaşamı”, Peter Wohlleben’in aynı adlı, 2015 tarihli çok-satan kitabına dayanıyor. Mektepli bir ormancı olan Wohlleben, ülkesi Almanya’da ormanlık bölgelerde ağaçların tümünün, yeniden yerleştirme amacıyla kesilmesinin ve tek tür ağaç yetiştiriciliğinin yol açtığı tahribatı görünce mesleğini bırakmıştı. Ormanlar, tıpkı karınca kolonileri gibi birer süper-organizmadır; ağaçlar birbirine bağlıdır, birbirleriyle iletişim kurar hatta besinlerini paylaşarak birbirlerine bir nevi toplum sağlığı hizmeti de sunarlar. Film, ağaçların gönderdiği sinyalleri deşifre etmek üzere yola çıkıyor; tohumları aracılığıyla sonraki kuşaklara nasıl bilgi aktardıklarını, nasıl bu kadar uzun yaşayabildiklerini ve ormanların göçmenlere nasıl muamele ettiğini keşfediyor. Wohlleben bu gizli ağların, ilişkilenme biçimlerinin haritasını çıkararak, insan-dışı dünyaya dair daha isabetli bir kavrayışı arıyor.

Belgeselde, yönetmen, bilinen en yaşlı ağacı (10 bin yıllık bir İsveç ladinini) ziyaret ediyor, Kanada’da, orman bakımı konusunda yeni yaklaşımlar üzerine çalışan şirketlere gidiyor, Hambacher Ormanı’nda kömür karşıtı protestolara katılıyor. Film, her şeyden çok, ağaçların güzelliğini ve büyüsünü gözler önüne seriyor ve ormanları koruyabilmek için acilen harekete geçmek gerektiğini hatırlatıyor.

SALT’ın Bu son şansımız mı? programı, kurucusu Garanti BBVA tarafından desteklenmektedir. Filmler, yalnızca Türkiye’den erişime açıktır.

Künye: Das geheime Leben der Bäume Ağaçların Gizli Yaşamı filminden bir kare ©Global Screen

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.