Salt’ın Hazırladığı Yeni Web Projesi “Türkiye Performans Araştırması” YayındaSalt’ın “Sahnede 90’lar” sergisi paralelinde hazırladığı yeni web projesi “Türkiye Performans Araştırması 1984-1999” yayında!

“Türkiye Performans Araştırması 1984-1999”
“Türkiye Performans Araştırması 1984-1999”

Garanti BBVA tarafından kurulan Salt’ın Türkiye sanat tarihine ilişkin araştırmaları kapsamında yürütülen “Türkiye Performans Araştırması 1984-1999” web projesi, Zorlu Holding ve Zorlu PSM’nin birlikte hayata geçirdiği teknoloji ve yaratıcılık platformu Digilogue desteğiyle performansarsivi.org adresinde erişime açıldı.

Salt’ın Beyoğlu ve Galata yapılarında ziyarete açılan Sahnede 90’lar(tıklayınız) sergisi paralelinde hazırlanan ve uzun soluklu bir araştırma sürecinin ilk adımı olan web projesi, 1984’ten 1999’a dek Türkiye’de gerçekleştirilmiş performanslara odaklanıyor. Performans temelli üretimleri öne çıkaran etkinlikler ile bireysel çalışmaların yer aldığı sergiyle birlikte, bu süreçte derlenen belgeler ilk kez bir arada sunularak kamuyla buluşuyor. Devam etmekte olan proje, çeşitli kaynaklardan derlenen arşivlerin yanı sıra performanslara katılan ve katkıda bulunan kişilerle yapılan görüşmeler ışığında, söz konusu dönemde düzenlenen performansların kapsamlı bir envanterini oluşturmayı ve Türkiye’de performans üzerine yürütülen araştırmalar için kalıcı bir referans kaynağı olmayı amaçlıyor.

Türkiye’de performans sanatı odaklı bu araştırmanın birer çıktısı niteliğindeki Sahnede 90’lar sergisi ve Türkiye Performans Araştırması 1984-1999 web projesi Salt’ın üyesi olduğu Avrupa müzeler konfederasyonu L’Internationale’nin(tıklayınız) Our Many Europes [Avrupalarımız] projesi kapsamında gerçekleştirilmiş; web projesi Zorlu Holding ve Zorlu PSM’nin hayata geçirdiği Digilogue desteğiyle hazırlanmıştır. Projenin, Türkiye’de düzenlenen performanslar üzerine bir literatür oluşturacak yeni bilgi ve kaynaklarla geliştirilmesi ve derinleştirilmesi hedefleniyor. Bu kapsamda web sitesi, önemli yayınlardan derlenen muhtelif yazılarla düzenli olarak güncellenmeye devam edecek.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir