Sam Jury’nin Bunu Hiç Unutma Sergisi Depo’da Açıldı

Bunu Hiç Unutma, Britanyalı film yapımcısı Sam Jury’nin yeni film enstalasyonunun yanı sıra, besteci Rob Godman’ın ses tasarımı ve Abhazya’da yaşayan Anton Ochirov’un şiirlerini içeren, SKLAD Kültür Merkezi (Abhazya) ve Asida Butba işbirliğinde üretilen bir multi-medya sergisi.

Sam Jury, “Bunu Hiç Unutma
Sam Jury, “Bunu Hiç Unutma”dan (2022) video detayı, Rob Godman’ın ses tasarımı ile çok kanallı video yerleştirmesi, renkli, 38’36”

Bunu Hiç Unutma, Gürcü-Abhaz savaşından (1992/3) bu yana fiilen durağan bir devlet olan çatışma sonrası Abhazyasına dair, askıya alınmış travma ve uzun süren savaş sonrası tedrici şiddet kavramlarını araştırıyor. Abhazya’nın imajı dışarda çoğunlukla, şehirlerini ve tabiatını yaralayan savaşın yarattığı yıkım aracılığıyla yansıtılır. Film geride kalanların, o harabeleri evler, okullar, iş ve eğlence yerleri olarak bilenlerin kişisel hatıralarından yola çıkarak bir karşı anlatı yaratıyor. Ortaya çıkan, parçalanmış hafıza ve psikolojik hakikat kavramlarını araştıran alternatif bir belgesel biçimi-travmatik yıkıma dönüşme sürecini ve herhangi bir toplumun istikrarının kalıcı bir koşul olduğu fikrini anlamaya çalışan, konusuna yakından bakan bir anlatı.

Ochirov’un metni, ışık kutusu kaidelerinin üzerinde nesne benzeri bir hale dönüşmüş kitap sayfalarında sunuluyor. Hem bağımsız metinler hem de Jury’nin filme alınmış gözlemlerine şiirsel yanıtlar olarak yazılan yapıt, modern Abhazya’nın sıradan konuşmalarından yola çıkarak günlük hayatı da gözlemliyor. Bu orkestrasyonda, görseller ve şiirler önceden belirlenmiş bir okuma rotası içermiyor, ancak her izleyicinin bakış açısına ve karşılaşma anına özgü noktalarda çakışıyor.

Küresel alanımız gizli çatışma bölgelerine bürünmüş – bunlar travmatik deneyim bölgeleri. Asenkronik bilgi dalgaları kitlesel medya ve dijital kanallardan yayılıp fiziksel dünyamızın yaşanmış tecrübeleriyle çarpıştıkça, belirsiz ve parçalanmış bir gerçeklik yaratıyor. Bunu Hiç Unutma’da hem Anton Ochirov hem de Sam Jury çatışmalı durumlara değinmek üzere, çalışmalarının temelinde evrensel duyguları anımsatıyor.

Sam Jury’nin Bunu Hiç Unutma başlıklı sergisi 7 Ocak 2023 tarihine kadar Depo’da izlenebilir.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar