“Sanatın En Güzel Halleri” ENKA Oditoryumu’nda Devam Ediyor

ENKA Sanat’ın sonbaharın gelişiyle ENKA Oditoryumu’na taşınan etkinlik programı, performans sanatları alanında uluslararası yapımlardan, ilk kez izleyiciyle buluşacak tiyatro oyunlarına, dünyaca ünlü klasik müzik sanatçılarının çok özel resitallerinden, Türk tiyatrosunun usta isimlerine odaklanan belgesellere kadar geniş bir yelpaze sunuyor.

GENCO Belgesel Çekimi
GENCO Belgesel Çekimi

ENKA Sanat, Ekim ayını, yapım sponsorluğunu üstlendiği, Türk tiyatro tarihinin yapı taşlarını oluşturan birbirinden değerli sanatçıların ilham verici belgesellerine ayırdı. 11 Ekim Salı günü Yıldız Kenter’in 94. doğum günü anısına Caniko tiyatro severlerle buluşacak. Belgesel, Türk tiyatrosunun ve sinemasının duayen ismi Yıldız Kenter’in kişiliğini, hayata ve tiyatroya bıraktığı izleri bugüne dek birlikte oynadığı oyuncuların, aile fertlerinin, öğrencilerinin ve yakın dostlarının tanıklıklarıyla aktarıyor. Prof. Dr. Dikmen Gürün’ün danışmanlığını üstlendiği belgeselin yönetmen koltuğunda Selçuk Metin oturuyor. Senaryosunu Zeynep Miraç’ın kaleme aldığı, görüntü yönetmenliğini Doğan Sarıgüzel’in üstlendiği Caniko’ nun müzikleri Murat Evgin imzası taşıyor. Sahnede 60 yılını tamamlayan, Türk tiyatrosunun usta ismi Genco Erkal’ın kariyerini ve sanat hayatını ele alan Genco ise 13 Ekim Perşembe akşamı perdeye yansıyacak. Senaryosunu Genco Erkal’ın yazdığı ve bu nedenle benzerine az rastlanır otobiyografik bir nitelik de taşıyan belgeselin yapımcılığını ve yönetmenliğini Selçuk Metin, görüntü yönetmenliğini Uğur İçbak üstlendi.

Yıldız Kenter
Yıldız Kenter

ENKA Oditoryum’u Kasım’da Fazıl Say, Gülsin Onay ve Burçin Büke’yi ağırlıyor

Dünyaca ünlü besteci ve piyanist Fazıl Say, keman sanatçısı Friedemann Eichhorn ile 10 Kasım Perşembe akşamı aynı sahnede buluşacak. Bu benzersiz konserde Fazıl Say’ın, piyano ve keman için yeni bir uyarlamasını yaptığı, Wagner’in ünlü Tristan ve İsolde operasındaki “Prelüd” ve “Aşk Ölümü” parçaları Türkiye’de ilk kez dinleyiciyle buluşacak. Programda Robert Schumann’ın “Keman ve Piyano için Sonat No. 1 Minör, Op. 105” eseri, Albert Dietrich/Robert Schumann/Johannes Brahms’ın birlikte bestelediği dört bölümlü bir çalışma olan “F-A-E sonatı” ve Fazıl Say’ın “Kaz Dağları” keman ve piyano sonatı da yer alacak.

Fazıl Say
Fazıl Say

23 Kasım Çarşamba akşamı dünyaca ünlü piyanist, devlet sanatçısı Gülsin Onay, çok özel bir resital ile sanatseverlerin karşısına çıkacak. Sanatçı gecede, J. Haydn, F. Mendelssohn-Bartholdy ve yorumları ile Polonya Hükümeti tarafından Polonya Devlet Nişanı ile onurlandırıldığı F. Chopin’den eserler seslendirecek. Gecede ayrıca, ENKA Vakfı’nın destekleri ile “Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali”nde masterclass programına katılan ve pek çok ödülün yanı sıra son olarak İstanbul’da gerçekleşen “4. International Piano Competition (IPC)”da birincilik elde eden genç yetenek Yaman Öner, iki eserin icrası için sahneye davet edilecek.

Yeteneği küçük yaşta keşfedilip yurt dışına eğitime gönderilen, başarılarla dolu kariyerine pek çok ödül sığdırırken 10 albüme imza atan piyanist ve besteci Burçin Büke, 29 Kasım Salı akşamı ENKA Oditoryumu’na konuk olacak. Romantik dönemin önde gelen bestecilerinden Frédéric Chopin’den “Nocturne Op. Posth”, “Fantaisie-Impromptu” ve “Scherzo No: 2” yi seslendirecek sanatçının bu çok özel resitali, George Gershwin’in solo piyano ve caz orkestrası için bestelediği ünlü eseri “Rhapsody in Blue” ile son bulacak.

ENKA Sanat imzası taşıyan ilk tiyatro oyunu “Nuh’un Gemisini Aramak” prömiyerini 15 Kasım’da yapacak

ENKA Sanat’ın, Ortak Yapım projesi kapsamında yapımını üstlendiği Nuh’un Gemisini Aramak, prömiyerini 26. İstanbul Tiyatro Festivali kapsamında 15 Kasım akşamı ENKA Oditoryumu’nda yapacak. Gökhan Erarslan’ın yazdığı, yönetmenliğini ise Ayşe Draz’ın üstlendiği oyun, babadan kalma eski bir kamyonetle doğdukları kasabaya doğru bir seyahate çıkmak mecburiyetinde kalan iki kardeşin yolculukları sırasında havalandırdıkları tozlu anıların birer birer ortalığa saçılmasının hikayesini aktarıyor.

“Nuh’un Gemisini Aramak” oyununun biletlerine passo.com.tr‘den, diğer tüm etkinliklerin biletlerine biletix.com ve Biletix satış gişeleri ile ENKA Vakfı Ana Gişesinden ulaşılabilir.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine RöportajlarBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir