Sanatsal Üretim Fonu İçin Başvurular Açıldı!

CulturelCIVIC
CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı

Türkiye’de kültür-sanat alanındaki sivil toplum çalışmalarını güçlendirmeyi amaçlayan bir Avrupa Birliği projesi olan CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı, dördüncü açık çağrısını Sanatsal Üretim Fonu için yapıyor. Görsel sanatlar alanında kariyerinin başındaki sanatçılara açık olan Sanatsal Üretim Fonu kapsamında, başvuru sahiplerine, proje fikirlerini gerçekleştirirken çalışmalarına destek olacak mentorlar eşlik edecek. Ankara, İstanbul ve İzmir’in ötesinde geniş bir coğrafyada sanatçıları odağına alan Sanatsal Üretim Fonu için başvurular 18 Şubat 2022, Cuma günü saat 18:00’e kadar devam ediyor.

Adaylar, başvurularını başvuru portalı üzerinden yapabilir, koşullarla ilgili bilgilere başvuru rehberinden ulaşabilirler.

Sanatsal Üretim Fonu

Görsel sanatlar alanında kariyerinin başındaki sanatçılara açık olan Sanatsal Üretim Fonu, yararlanıcılarına, kültür-sanat alanından ve akademik çevreden yetkin isimlerin danışmanlığında geliştirecekleri eserler için destek veriyor. Böylece, Sanatsal Üretim Fonu’yla desteklenen sanatçılara deneyim paylaşımıyla birlikte, yeni eserler üretme olanağı sağlanması, ağ kurma ve sanat dünyasına erişim için alan açması hedefleniyor. Sadece Türkiye’de yerleşik sanatçıların başvurusuna açık olan Sanatsal Üretim Fonu tarafından desteklenecek toplam 15 sanatsal üretimin 10 tanesi, İstanbul, Ankara, İzmir dışındaki diğer şehirlerden yapılan başvurular arasından seçilecek.

25 – 45 yaş arasında olan, görsel sanatlar alanında çalışan sanatçıların ve beraber proje üretecek sanatçılardan oluşan grupların başvurularına açık olan Sanatsal Üretim Fonu her proje için maksimum 3.000 avroya kadar destek sağlıyor. Sanatsal Üretim Fonu 2022-2024 yılları arasında toplam üç açık çağrı ile 45 sanat projesini destekleyecek. Her açık çağrı döneminde Türkiye’de yerleşik 15 sanatçının ya da sanatçı grubunun projesini destekleyecek olan programa ortak başvuru yapılabiliyor. Başvuranların, görsel sanat alanında en az 2 yıllık faaliyet geçmişlerini paylaşmaları gerekiyor. Başvurular, görsel sanatlar alanı içinden resim, heykel, fotoğraf, yerleştirme, film, video, ses, sanatçı kitabı ve performans mecralarında bir projeyle veya bu mecralardan birkaçını içeren disiplinlerarası bir işe yönelik olarak gerçekleştirilebiliyor.

CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı

Goethe-Institut Istanbul, Anadolu Kültür, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), Institut français Türkiye ve Danimarka Kültür Enstitüsü Türkiye ofisi ortaklığında, Türkiye Hollanda Büyükelçiliği işbirliğiyle gerçekleşen bir Avrupa Birliği projesi olan CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı, Türkiye’de kültür-sanat alanındaki sivil toplum çalışmalarını güçlendirmeyi amaçlıyor.

CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı, özellikle kariyerinin başındaki sanatçılara, yeni kültür oluşumlarına ve büyükşehirler dışında varlık gösteren aktörlere geniş yer ayıran hibe programlarıyla, Türkiye’nin farklı bölgelerinde kültür sanat alanında diyaloğun, işbirliğinin ve iletişimin geliştirilmesine katkıda bulunmayı hedefliyor.

Başvuruda bulunan projeler değerlendirilirken hak temelli faaliyetleri destekleyen; farklı etnik, dinî, dilsel geçmişe sahip aktörleri bir araya getiren; cinsiyet eşitliği, LGBTİ+ hakları, sosyal uyum, insan hakları, ifade özgürlüğü ve çocuk hakları gibi konulara odaklanan faaliyetlere öncelik veriliyor.

CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı, “Yerel Projeler”, “Yapısal Destek”, “Kentler Arası Ağ Geliştirme” ve “Sanatsal Üretim” başlıklı farklı ihtiyaçlara yönelik dört hibe programı aracılığıyla, kültür-sanat alanında proje üreten sivil toplum kuruluşlarına, sanatçılara, kültür profesyonellerine ve kültür kurumlarına Mart 2025’e kadar 1.6 milyon avro destek sağlayacak.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.