Sanatsal Üretim Fonu’nun Desteklediği Projeler Açıklandı

Bir Avrupa Birliği projesi olan CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı’nın Sanatsal Üretim Fonu için yapmış olduğu birinci açık çağrı kapsamında desteklenen projeler belli oldu. 25 – 45 yaş arasında olan, görsel sanatlar alanında çalışan sanatçıların başvurularına açık olan Sanatsal Üretim Fonu yararlanıcılarına, kültür-sanat alanından ve akademik çevreden yetkin isimlerin danışmanlığında geliştirecekleri eserler için destek veriyor. Böylece, desteklenen sanatçılara yeni eserler üretme olanağı sağlanmasının yanı sıra deneyim paylaşımı, ağ kurma ve sanat dünyasına erişim için alan yaratılması hedefleniyor.

CultureCIVIC
CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı

Sanatsal Üretim Fonu’nun 17 Ocak – 18 Şubat 2022 tarihleri arasında açık olan birinci açık çağrısına toplam 209 başvuru gerçekleşti. Başvurular, öncelikle CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı proje ekibi, daha sonra, DEPO Proje Koordinatörü Aslı Çetinkaya, Venedik Bienali Uluslararası Sanat ve Mimarlık Sergisi Türkiye Pavyonu İş Geliştirme ve Proje Koordinatörü Duygu Şengünler, küratör Başak Doğa Temür, Kültür için Alan Program Yöneticisi, yazar Melida Tüzünoğlu ve sanatçı Dilek Winchester tarafından değerlendirilerek destek verilecek projeler belirlendi.

Desteklenen Projeler

Liste proje başlığı, sanatçı adı ve faaliyet şehrini içerir, proje adına göre alfabetik olarak hazırlanmıştır.

 • Anestezik Farkındalık / Şefik Özcan-Mardin
 • Dağdaki Keçi, Gökteki Ay, Sudaki Balık / Rezzan Gümgüm-Tunceli
 • Doku_Lab / Ali Kanal-Antalya
 • Dokuyu Dinlemek / Çisel Karacebe-İstanbul
 • Fata Morgana / Alper Aydın-Ordu
 • Fıstık Zamanı / Özlem Köse-İstanbul, Gaziantep
 • Geldi Gelecek / Sub (İlayda Tunca, Mediha Sevinç, Büke Tozlu)-Çanakkale
 • “Islak Rüya” Sergisi / Can Akgümüş-Ankara
 • Kovan / Beyza Durhan ve Aslıhan Mumcu-Şırnak, Tekirdağ
 • Manzaranın Yakınında Çok Uzakta / Seniha Ünay-Düzce
 • Orman Düşü / Arzu Yayıntaş-Muğla
 • Performatif Toprak Yapı Heykel / Onur Fındık-Uşak
 • Şurada Duran Küçük Taş Bulunmayı Bekliyor / Sevgi Ortaç-İstanbul, Antalya
 • Tempo Primo / Yağmur Uyanık-Antalya
 • Vaatler Antolojisi / Özgür Demirci-İzmir

Gelecek Açık Çağrılar

CultureCIVIC:Kültür Sanat Destek Programı, Türkiye’de kültürel diyalog ve toplumsal katılımı, ifade özgürlüğünü, demokratik süreçleri ve ayrımcılığa karşı çoğulculuğu teşvik eden projelere destek sağlıyor. Türkiye’de kültür-sanat alanındaki sivil toplum çalışmalarını güçlendirmeyi amaçlayan programdan sivil toplum kuruluşları, inisiyatifler, sanatçılar, kâr amacı gütmeden proje üretmek isteyen tüm kişi, kurum ve girişimler yararlanabiliyor.

CultureCIVIC, Mart 2025’e kadar, “Yerel Projeler”, “Yapısal Destek”, “Kentler Arası Ağ Geliştirme” ve “Sanatsal Üretim” başlıklı farklı ihtiyaçlara yönelik dört farklı hibe programıyla toplam 14 açık çağrı yaparak 200’ün üzerinde projeye 1.6 Milyon avro’yu aşkın destek sağlayacak.

CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı, 2022 yılı içinde, Yerel Projeler Hibe Programı için üçüncü açık çağrısını Haziran ayında yapacak. Kentler Arası Ağ Geliştirme ve Yapısal Destek Hibe Programları’nın ikinci açık çağrı dönemi ise Ağustos ve Ekim aylarında başlayacak. 2022 yılına ait açık çağrı takvimine CultureCIVIC websitesinden ulaşılabiliyor.

Goethe-Institut Istanbul, Anadolu Kültür, İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV), Institut français Türkiye ve Danimarka Kültür Enstitüsü Türkiye ofisi ortaklığında, Türkiye Hollanda Büyükelçiliği işbirliğiyle gerçekleşen CultureCIVIC: Kültür Sanat Destek Programı kapsamında başvuruda bulunan projeler değerlendirilirken hak temelli faaliyetleri destekleyen; farklı etnik, dinî, dilsel geçmişe sahip aktörleri bir araya getiren; cinsiyet eşitliği, LGBTİ+ hakları, sosyal uyum, insan hakları, ifade özgürlüğü ve çocuk hakları gibi konulara odaklanan faaliyetlere öncelik veriliyor.

Detaylı bilgi için: www.culture-civic.org

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar