Sarkis Monografisi Çıktı!

Sarkis Monografisi Çıktı!

Dirimart’ın sanat yayıncılığı kapsamlı bir Sarkis monografisiyle devam ediyor. Metnini Cem İleri’nin kaleme aldığı, Ayşe Orhun Gültekin editörlüğünde hazırlanan, tasarımını Bülent Erkmen’in üstlendiği kitap Sarkis’in ağırlıklı olarak İstanbul’da ve Türkiye’nin birkaç diğer şehrinde açtığı sergileri ve ürettiği işleri bir araya getiriyor.

Bir sanatçının sadece bir şehir bağlamında ürettiği işlere odaklanan yayınlara pek rastlanılmadığını hesaba kattığımızda bu kitabın önemi daha da ortaya çıkıyor. İki ana bölüm olarak kurgulanan kitabın ilk bölümünde Cem İleri, Sarkis’in yapıtındaki otobiyografik unsurların izini sürmenin yanı sıra sanatçının edebiyat, felsefe, müzik vb. alanlarla kurduğu bilinçli veya sezgilere dayalı etkileşim kanallarını derinlemesine irdeliyor. Ortaya çıkan özetle şu: Sarkis’in yapıtını besleyen kaynaklar, onun bu kaynaklara getirdiği yorumlarla daha da zenginleşiyor. İster Paradjanov, Tarkovski, Sevim Burak veya şu sıralar Dirimart’ta devam eden UNTITLED başlıklı sergisinin merkezlerinden birine yerleştirdiği Aliye Berger olsun, ister John Cage, Edvard Munch veya müziğin büyük yaratıcısı Johann Sebastian Bach olsun, ya da gündelik hayatın içinden bir anlığına kopup Sarkis’in algı uzayına dahil olan en sıradanından bir karşılaşma olsun, görünen o ki, Sarkis bütün bu “pırıltılara” elini korkusuzca uzatıp, hiç ayrım yapmadan, bir çocuk merakıyla dokunabiliyor. Cem İleri’nin baş döndürücü ivmelerle ilerleyen yazısının ortaya koyduğu en çarpıcı olgu bu olsa gerek.

Kitabın ikinci bölümünde, Sarkis’in burada, İstanbul’da, doğup büyüdüğü bu şehirde açtığı sergilerin ve ürettiği işlerin 1960’tan günümüze bir dökümü yapılıyor. Kronolojik olarak ilerleyen sergiler bölümüne baktığımızda Sarkis’in 1964 yılında Paris’e gitmeden önce birkaç kişisel sergi açtığını ve bazı karma sergilere katıldığını görüyoruz. Asıl patlama 1986 yılında Maçka Sanat Galerisi’nde açtığı Çaylak Sokak sergisiyle oluyor. Türkiye sanat ortamı için bir kırılma anı, dahası bir milat kabul edilen bu “olay”dan sonra Sarkis’in İstanbul’da daha sık sergi açtığını, etkinliklere katıldığını, tartışmaların merkezinde yer aldığını, sanatsal mücadelesini bugüne kadar ödün vermeden sürdürdüğünü gözlemliyoruz.

Kitabın ön ve arka kapağında, Sarkis’in Dirimart’taki UNTITLED başlıklı kişisel sergisinde de gösterilen “Yanık Kasa” yer alıyor: 19380-19920-20200. Bu işin, Sarkis’in alameti farikalarından olan kimi tarihlerin sonuna “0” ekleyerek zamanlara müdahale etme merakının ilk ürünlerinden biri olduğunu düşünürsek, sanatseverlere sunduğumuz bu monografik çalışmanın daha kapağından başlayarak binyıllara ışınlanmaya çoktan hazır olduğunu ileri sürebiliriz. (Tanıtım metni)

SARKİS
Başlangıçta, İstanbul
19380-20200

Editoryal Kurgu: Norgunk
Metin: Cem İleri
Editör: Ayşe Orhun Gültekin
Kitap Tasarımı: Bülent Erkmen
Yayıncı: Dirimart

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.