Sarp Kerem Yavuz’un Kişisel Sergisi “Son Oryantalist” Anna Laudel Düsseldorf’ta Açıldı

Sarp Kerem Yavuz’un Kişisel Sergisi “Son Oryantalist” Anna Laudel Düsseldorf’ta Açıldı

Anna Laudel Düsseldorf, Sarp Kerem Yavuz’un kariyerinin başlangıcından günümüze uzanan işlerinin yer aldığı “Son Oryantalist” isimli kişisel sergisinin kapılarını 16 Mart 2021 tarihinde açtı.

Sena Çakırkaya’nın küratörlüğünü üstlendiği sergi, günümüz dünyasının ve Türkiye’nin politik ve kültürel gelgitlerini, cinsellik üzerinden yaşanan kimlik karmaşasını ve ataerkil kültürü ele alırken, iki ayrı coğrafyanın toplumları arasındaki benzerlikleri ve zıtlıkları üzerine düşündürüyor. İlk defa 2013 yılında İstanbul Modern’de gerçekleşen “Yakın Menzil” isimli karma fotoğraf sergisinde bir araya gelen sanatçı ve küratör, “Son Oryantalist”te sanatçının 2010’dan bugüne ürettiği eserlerden derledikleri özel bir seçkiyi sanatseverlere sunuyor.

“Son Oryantalist” ismiyle ironik bir anlam taşıyan sergide, kariyeri boyunca kendi eşcinsel kimliğinden yola çıkarak Doğu ve Batı’da kurgulanmış erkeklik rollerini ele alan sanatçının 10 yıllık yaratıcı serüvenini gözlemlemek mümkün. Bu coğrafyaların sanat tarihine dair ideolojik bir bakış ortaya koyan Yavuz, sergide yer alan eserleriyle Batı’nın Doğu’yu hayal ettiği gibi resmettiği oryantalist resimlerde kullanılan dili ve tekniği tersine çeviriyor.

Sergide yer alan ‘Babamın Yerine Koyduklarım’, ‘In the Closet’, ‘Maşallah’ ve ‘Curse of The Forever Sultan’ serilerinde kendisinin ve başkalarının hikayelerinden yola çıkarak kültürüne, cinsiyetine ve tarihine bakan Sarp Kerem Yavuz, eleştirel, cesur ve ironik bir şekilde içinde bulunduğu çevreleri inceliyor.

KOVID-19 salgını nedeniyle uygulanan sağlık önlemleri kapsamında güvenli bir sergi deneyimi sunmak için, Anna Laudel İstanbul ve Düsseldorf ziyaretçilerini randevu ile kabul etmektedir. Sarp Kerem Yavuz sergisi özelinde Düsseldorf’ta yer alan galeriden randevu için dus@annalaudel.gallery adresine e-mail atabilir veya +49 211 902 269 62 ve +49 1514 142 33 08 numaralı telefonlardan galeriyi arayabilirsiniz.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.