Sedef Gali’nin “Hisli Harikalar Kumpanyası” Sergisi 24 Eylül’de Açılıyor


Sedef Gali’nin “Hisli Harikalar Kumpanyası” Sergisi 24 Eylül’de Açılıyor
Sedef Gali “Sentimental Wonderland Troupe / Hisli Harikalar Kumpanyası”, Kanvas üzerine akrilik ve yağlı boya, 165 × 143 cm, 2019

Sanata yeni bir yer, yeni bir deneyim için kolektif bilinç ile kurulan Sedef Gali ArtHouse’un Arnavutköy’deki yeni yerinde düzenlenen açılış sergisi 24 Eylül Cuma günü başlıyor. İstanbul’un rengarenk kaosu, kültürel kontrastlar, cinsiyet eşitsizlikleri gibi konuları ele alan “Hisli Harikalar Kumpanyası” sergisi bir ay boyunca devam edecek.

Sanat ve sanatseverler arasında bir köprü kurmak, genc sanatçıları da desteklemek adına Arnavutköy’de tarihi bir köşke konuşlanmış bu sanat evi aslında Sedef Gali’nin New York’ta sanat eğitimi alırken ilham aldığı Bushwick Open Studio günlerinin İstanbul’a evrilmiş bir fikri.

Gali, bu alanda ilk olarak kendi sergisi “Hisli Harikalar Kumpanyası”nı gerçekleştirecek, daha sonra da farklı sanatçılara da hem sergi, hem de stüdyo hem de residency olarak destek verecek. Sedef Gali ArtHouse farklı lokasyonlardaki interaktif etkinlikler ile de sanata ilgi duyan herkesi kucaklayan ve yaratıcı süreçleri aktive eden bir oluşum.

Pratt Institute mezunu olan Sedef Gali en son “Istanbul Gazinosu” adli enstelasyonunu Miami Art Basel kapsamında Raw Pop-up’da sergilemişti. Önümüzdeki günlerde ise Gali’nin eserlerini ayrıca Contemporary Istanbul’da ve Ekim ayında Mehmet Sinan Kuran ile sürpriz bir sergide görebileceksiniz.

Sergi Metni:

“Sevdiklerim ve sevmediklerimin beni ben yaptığı bir hikayedeyim. Aidim, hem kendime hem başkalarına. Numaram, odam, yerim belli de olsa, bırakıp gidemeyecek kadar bağımlı da olsam buraya, aslında “yer”sizim, evimi kalbimde taşıyorum, kendimde yaşıyorum. Her gün yeni bir bene de uyansam, yeni kokular da sinse ruhuma, yine benim. Birbirinden renkli, bazen en karanlık maskelerimi de giysem, yine benim. Bir ben görürüm beni. Onlar hoş gelsinler, yine gelsinler. Bedenim eskileri duysun, yenileri tatsın.

Zamansız ve mekansızım. Doğrudaki hiçbir noktaya ait değilim, tek bir yone gitmek zorunda değilim.

Aslında en gerçek, en saf alan burası. Her travmanın, iç sesinin nefeslere doluştuğu, kendini gösterdiği yer burası. Tipki rüyalar gibi, dil sürçmeleri gibi, bilinçaltının yüzeye çıktığını görebiliyorum. Sadece seni değil, hepsini. Her hikayeyi anlatmıyorlar bana, ama ben okuyorum.

Arasında uçsuz bucaksız yollar olduğu sandığım duygularım aslında ince bir çizgiyle ayrılıyormuş. Yan yanalarmış çok hissedilenler, sadece farklı nehirden dökülüyormuş. Geç öğrendim. Ama daha önemlisi çok hissettiklerimi doğru kullanmayı öğrendim.

Belki severim kim bilir, belki ben de severim. Ama ne fark eder?”

Sedef Gali ArtHouse
Arnavutköy Mah. Beyazgül Sok. No:56 Beşiktaş/İstanbul

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir