Selahattin Kara’nın “Özlenen Buluşma” İsimli SergisiSelahattin Kara
Selahattin Kara

Empresyonist resmin ülkemizdeki en önemli temsilcisi Selahattin Kara, uzun aradan sonra sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Özlenen Buluşma isimli kişisel sergisini 23 Aralık Cuma günü Nişantaşı’nda açıyor.

Bu sergisinde Kara, farklı zamanlarda yaptığı eserlerine yer veriyor. Cumhurbaşkanlığı kültür sanat büyük ödülü sahibi ünlü empresyonist, gençlik yıllarında sıradışı happeningleriyle (resim şov) gündem olmuş ve adı çılgın ressama çıkmıştı. Sanatçı erken döneminde kısa sürede yaptığı başarılı çalışmalarıyla empresyonist resmin zirvesine oturmuş ve oradan hiç inmemiştir. Selahattin Kara “Özlenen Buluşma” adını verdiği bu serginin amacının, sanatseverlerle ve dostlarıyla hasret gidermek ayrıca son çalışmalarını onlarla paylaşmak olduğunu söylemektedir.

Lise ve üniversite yıllarında deneyimlediği, karakteriyle örtüşen empresyonizm, kendisinde tutkuya dönüşmüştü. Işığın nesneler üzerindeki hareketlerini kuralsızca resmedebiliyordu. Empresiv teknik kendisine, klasik resim ile soyut resim arasında geniş bir yelpazede resim yapma şansı vermekteydi. Ona göre İstanbul ve empresyonizm sanki birbirleri için yaratılmıştı. Sanatçı eserler ürettikçe tekniği güçleniyor, resimler daha akışkan ve daha karakteristik sonuçlanıyordu. İstanbul’un bitmez tükenmez tarihi ve coğrafi güzellikleri onun resimlerinde hayat bulmaktaydı.

Sanatçı resimlerini genellikle palet olarak kullandığı tuallerin üzerine yapmaktadır. Kara’nın eserlerindeki enerjik fırça darbelerinin oluşturduğu plastik soyut hareketlerin bileşenleri, muhteşem tabloların özünü ve bütününü oluşturmaktadır. Üstüste katmanlanan renkler resimlerdeki plastik değerleri zenginleştirmektedir. Fırçaya alınan ham boyalar güçlü sürüş esnasında karışarak ve özgün titreşimini oluşturarak tual yüzeyine geçer. Resmi hareketli bir ifadeye taşıyan, fondan gelen kontrast renkler, onun resmine enerji ve dinamizm veren karakteristik özelliklerindendir. Sanatçının birbirinden güzel İstanbul resimleri saf enerjinin, sezgilerin samimiyetine ve heyecanına müdahale edilmeden gizli bir şefin yönetiminde akarak sonuçlanmaktadır.

Sanatçının Nişantaşı’ndaki Selahattin Kara Art Galeri’deki “Özlenen Buluşma” isimli sergisi 23 Aralık-5 Ocak tarihleri arasında sanatseverlerin ziyaretine açık olacak. Serginin açılış kokteyli 23 Aralık 2022, Cuma günü 16.00 ile 20.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek.


Selahattin Kara Art Galeri

Ahmet Fetgari Sokak, Büyük Bayraktar Apt. No:24 D:2 Teşvikiye / İstanbul

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir