Zaman:27 Şubat 2020

Semra Yazkan ile fotoğraf üzerine çok keyifli bir söyleşi


“Fotoğraf hayat değiştirir mi?” sorusunun en güzel yanıtlarından biri olan sevgili Semra Yazkan ile fotoğraf üzerine harika bir söyleşi gerçekleştirdik.

Önce kısaca sizi tanımak isteriz. Kimdir Semra Yazkan, neler yapar?

Uludağ Üniversitesinde iktisat okudum. Marmara Üniversitesinde Yatırım Yönetimi Yüksek lisansı yaptım. Mali müşavirim. İstanbul’da özel sektörde bir firmanın Bütçe Kontrol Yöneticisiyim.

Semra Yazkan Fotoğraflarından Seçkiler
Semra Yazkan Fotoğraflarından Seçkiler

Bunu hep soruyorum ve çok merak ediyorum, nereden çıktı fotoğraf merakınız? Başlangıç hikayenizi paylaşır mısınız?

Benim kız kardeşim heykeltraş, bana birçok kez Semra fotoğrafa başlarsan çok mutlu olursun, tam senlik diyordu, hatta hediye makine de almıştı ama pek üzerinde durmamıştım. Sanırım hayatta herşeyin bir zamanı var. 2016 yılında Bergama Antik Kentini geziyorum bir turist gördüm, tek başınaydı, fotoğraf çekiyordu. Tamam dedim tam benlik. Hem tek başına hem de yanında en iyi dostu var. İstanbul’a döner dönmez kardeşime bana profesyonel bir makine alalım dedim. 2017 sonlarına kadar sadece seyahatlerimde fotoğraf çektim. Makinemi kullanmayı ve çekim tekniklerini öğrenmek için birkaç eğitim aldım.

Fotoğraf eğitimi aldınız mı?

Çeşitli kurumlardan ve hocalardan temel ve ileri teknikler üzerine fotoğraf eğitimleri aldım. 2018 yılında İFSAK’da ve İFSAK dışında fotoğraf atölyelerinde, projelerde çalışmaya başladım.

Semra Yazkan Fotoğraflarından Seçkiler
Semra Yazkan Fotoğraflarından Seçkiler

İFSAK çok değerli, peki neler kattı size?

İfsak çok değerli hocaların olduğu bir kurum, ben çok yoğun çalıştığım, iş yerimin lokasyonuda Taksim’e uzak olduğu için İfsak’ın açtığı atölyeleri, projeleri takip etmeme rağmen katılmakta zorlandım. İfsak hocalarının bireysel atölye ve projelerine katılma şansım oldu, kesinlikle beni çok geliştirdiğini söyleyebilirim.

Fotoğrafçı olmasanız ne olurdunuz? Farklı sanat dallarına yakınlığınız var mı?

Sıkıcı bir eğitim ve iş hayatı olunca, sürekli tutkuyla bağlanacağım bir hobi yarattım kendime, fotoğraftan önce en büyük tutkum müzikti farklı enstürmanlar çalmayı denedim, çoğunu çok kısa sürede bıraktım, en uzun bateri ve çello sürdü, çello devamlı olamasa da hala hayatımda.

Belli bir tarzınız olduğuna inanıyor musunuz? Neleri, neden fotoğraflıyor sunuz?

Bence fotoğraf çekmeye başlayan ve bunu devam ettirmeye niyetlenen herkesin bir tarzı var. Okuduğumuz kitaplar, dinleğimiz müzik, seyrettiğimiz filmler yani bütün birikimlerimiz tarzımızı oluşturuyor. Ben fotoğrafa başladığımdan beri hiç bir zaman herşeyi çeken biri olamadım, ama bir tarzım var mı varsa bu nedir buna hala cevap vermekte zorlanıyorum. Kendimi, tarzımı arayışım devam ediyor. Dürüst olmak gerekirse bu sürecin verdiği merak beni heyecanlandırıyor.

Semra Yazkan Fotoğraflarından Seçkiler
Semra Yazkan Fotoğraflarından Seçkiler

Fotoğraf ile ilgili ticari bir beklentiniz var mı? Hiç para kazandınız mı?

Fotoğraftan, hiç para kazanmadım. Fotoğrafı, işim haline getirmek üzerine bazı düşüncelerim var. Bunları konuşmak için daha erken.

Fotoğraf konusunda hedefiniz ne?

Fotoğrafa, başladıktan sonra hayat benim için çok değişti. Terapi gibi, sadece fotoğraf çekmiyorum, insanların, sokağın, hayatın  içinde kayboluyorum. Gülen insanların mutluluğu ile mutlu olup, ağlayan insanların, üzüntülerini paylaşıyorum. Bu benim için çok kıymetli. Bu nedenle, En büyük hedefim fotoğrafın hayatım boyunca benim için böylesine büyük bir tutku olarak kalması.

Türkiye’de kadın olmanın zorlukları malum, fotoğraf çekerken böyle bir ayrım veya zorluk yaşadınız mı?

Tabiki Türkiye’de kadın olmanın bazı zorlukları var. Benim gibi fotoğrafa yalnız çıkmayı seven biriyseniz, çok güzel kareler yakalayacağınızı düşünseniz bile bazı semtlere kadın olarak tek başına girmeye çekiniyorsunuz.

Ama bazı kolaylıkları da var, kadın olunca insanlar sizinle daha rahat iletişime geçiyor, daha az tehdit olarak görülüyorsunuz. Bu da büyük bir avantaj diyebilirim.

Bir sergi geliyor diye biliyorum, bahseder misiniz?

2018 yılında Timurtaş hocamızın mentorlüğü ile 15 arkadaşım ile çalışmış olduğumuz Tarihi Yarımada Projemizin sergisi 26 Ekim – 14 Kasım tarihleri arasında İFSAK’ ın sergi salonunda olacak.

Sergimize gelirseniz, çok mutlu olurum.

İşlerinden etkilendiğiniz, çok sevdiğiniz hatta belki örnek aldığınız fotoğrafçıları sayın desem? Kimler var beğeni listenizde?

  • Timurtaş Onan
  • Sadık Üçok
  • Yıldız Moran
  • Jill Freedman
  • Rebecca Lepkoff
  • Shirly Baker
  • Vivian Maier

Her söyleşimde mutlaka soruyorum ve bence çok önemli bir soru bu, sizce fotoğraf bir sanat dalı mıdır?

Fotoğraf’a “sanat dalı”dır dediğimizde, her fotoğraf çeken fotoğraf sanatçıymış gibi bir algı oluşuyor. Fotoğraf bir sanatçının sanatını icra etmekte kullanacağı bir araç. Aynı müzik, resim, heykel gibi. Her müzik yapan, resim çizen kişi sanatçıdır diyemeyeceğimiz gibi, bizim gibi sokağa çıkıp karşımıza çıkanı çekenler (bir proje konumuz olsa bile) kendimize fotoğraf sanatçısıyız dememeliyiz diye düşünüyorum.

Semra Yazkan Fotoğraflarından Seçkiler
Semra Yazkan Fotoğraflarından Seçkiler

Biraz teknik sormak isterim. Hangi ekipmanlara sahipsiniz?

Fujifilm XT1 kullanıyorum, 10-24mm ve 35mm lenslerim var. 

Belki son zamanların en parlak markası Fujifilm. Çok geniş bir aile ve çok düzgün yönettikleri sosyal medya kampanyaları var. Mutlaka takip ediyorsunuzdur, neler söylersiniz Fujifilm hakkında?

Gerçekten öyle,  ben de heyecanla gelişmeleri takip ediyorum. Herkese de gerçekten memnun bir şekilde Fujifilm’i tavsiye ediyorum. Sadece makine almıyorsunuz, sonrasındaki eğitimler, seminerlerle kendinizi geliştirebiliyorsunuz. Fujifilm shoplarda her sorununuza, ihtiyacınıza o kadar sıcak bir yardım alıyorsunuz ki, her seferinde iyi ki Fuji’yi tercih etmişim diyorum.

Hedeflediğiniz bir ekipman var mı? İleride hangi makineyi ve lensi kullanmak istersiniz?

Leica’nın makine ve lenslerini çok beğeniyorum. Malum, fiyatlara bakınca beni fazlasıyla aşıyor. Fujifilm XT3 ve en sevdiğim lensim 10-24mm ile yoluma devam edeceğim gibi gözüküyor.

Instagram fotoğrafçılığı hakkında neler düşünüyorsunuz?

Benim için oyun gibi çok keyifli. Güzel arkadaşlıklarda kuruyorsunuz. Instagram’ın en sevdiğim yanı ise takip ettiğim ve başarılı olduğunu düşündüğüm hesapların fotoğrafta kendilerini geliştirmelerini izlemek, bu beni çok mutlu ediyor. 

Teşekkür ederiz, size ulaşmak isteyenler için iletişim kanallarınız neler?

@semrayazkan ve @semra_yazkan Instagram hesaplarımdan bana ulaşabilirsiniz.

Hasan Nazif YILMAZ

1984, Lovech doğumlu. Fotoğraf meraklısı.

4 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir