Şenay Lambaoğlu 3 Ağustos’ta Mavi Salon’da!

Şenay Lambaoğlu
Şenay Lambaoğlu

CSO ADA ANKARA, Ağustos ayına Türk caz sahnesinin sevilen ismi Şenay Lambaoğlu ile merhaba diyecek. Müziğinde caz, pop ve rock tınılarını ustalıkla harmanlayan Lambaoğlu, Caz Akşamları serisinin beşinci konserinde Mavi Salon’da sahne alacak.

Yorumculuğunun yanı sıra şarkı yazarı kimliği ve özgün tarzıyla dikkat çeken Şenay Lambaoğlu’na piyanoda Kaan Bıyıkoğlu, saksafonda Batu Şallıel, kontrbasta Volkan Topakoğlu ve davulda Turgut Alpbekoğlu eşlik edecek.

Sanatçının sevilen şarkılarından oluşan renkli bir repertuvarla sahne alacağı konser, caz tutkunlarına Mavi Salon’da keyifli bir akşam yaşatacak.

Bilet Fiyatları

  1. Kategori: 90 TL
  2. Kategori: 70 TL

Şenay Lambaoğlu

Almanya’nın Kiel şehrinde doğan sanatçı; müziğe klasik gitarla başladı. Öğrenimini sürdürdüğü okul korosu ve okul orkestrasında devam etti. Liseden sonra Pera Güzel Sanatlar Akademisinde Müzikal ve Drama eğitimi aldı. İstanbul Üniversitesi Avrupa Topluluğu Bölümünden mezun olduktan sonra aynı yıllarda İstanbul’da Selçuk Sun, Şenova Ülker, Yaz Baltacıgil, Neşet Ruacan, Aydın Esen ve Nilüfer Verdi gibi değerli isimlerle çalıştı.

1997’de Boston’da Milli Bermeyo ile çalışma fırsatı buldu ve aynı dönemlerde Sheila Jordon’un Harward Üniversitesi’nde düzenlediği vokal workshop’una katıldı. İstanbul’a döndüğünde Randy Esen ile tanıştı ve caz vokal çalışmalarına onunla devam etti.

1998’de Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Müzik bölümüne girdi ve burada Yıldız Dağdelen’in şan öğrencisi oldu. Aynı fakültede Ahmet Yürür, Şirin Pancaroğlu ve Alper Maral gibi değerli hocalarla çalıştı. 2000 yılında Ukrayna’da Kiev kentinde İlyas Mirzayev’in caz albümü kayıtlarında ve konserlerinde yer aldı. 2002 yılında kurulan Beck’s Big Band’in solisti olarak birçok değerli müzisyenle çalıştı.

2005’te Yıldız Teknik Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisansını tamamladı. 2007’de Cem Köksal’a ait Siyah Beyaz Masallar adında Türkçe sözlü bir rock albümünde yer aldı. 2009’da İstanbul Caz Festivali’nde Nilüfer Verdi ve Andreas Buchmann ile aynı sahnede yer aldı.

Düzenlemelerini Ercüment Orkut’un yaptığı ilk solo albüm çalışması “İçimde Aşk Var” kayıtlarında saksofonda Yahya Dai, gitarda Cem Tuncer, piyanoda Ercument Orkut, kontrbasta Kağan Yıldız, basta Eylem Pelit ve davulda Ediz Hafızoğlu ile çalıştı.

2012 yılında Ada Müzik etiketi ile müzikseverlerin beğenisine sunulan albüm 19.İstanbul Caz Festivalinde Fransız Trompetçi Mederic Collignon’un konuk müzisyen olarak katılımıyla European Jazz Concerts serisi kapsamında sahne aldı. Aynı proje 23.Akbank Caz Festivali’nde de “KAMPÜSTE CAZ” konserlerinde birçok üniversitede gençlerle buluştu.

Sanatçının “Zarf Tümleci” adını verdiği ikinci albümü ise 2014’te DMC etiketiyle çıktı. Bu albümün kayıtlarında Barış Doğukan Yazıcı ve Utku Akyol trompette, Yahya Dai ve Engin Recepoğulları saksofonda, Cem Tuncer ve Cenk Erdoğan gitarda, Ercüment Orkut ve Can Çankaya piyanoda, Volkan Hürsever kontrabasta ve Ediz Hafızoğlu davulda yer aldı.
Şenay Lambaoğlu; 2014’te Müzik Ekspres 1. Alternatif En İyi Kadın Sanatçı, 2015’te 12. Radyo Boğaziçi Müzik ödülleri En iyi Caz Müzik Sanatçısı ödüllerini aldı.

Üçüncü albümü “Başka Türlü Bir Şey”’i Sony Müzik etiketi ile 2015’te müzikseverlerle buluşturan sanatçı bu albümde ; Farketmeden, Seni Düşünmek, Sensiz Olmaz, Uçurtma gibi efsane şarkıları yorumladı. Can Yücel’den Nazım Hikmet’e, Ömer Hayyam’dan, Füruğ Ferruhzad’a; unutulmaz ozanların unutulmaz eserleri Şenay Lambaoğlu’nun sesinde yeniden hayat buldu. Prodüktörlüğünü ve aranjörlüğünü Can Çankaya’nın yaptığı bu albümde elektro gitarda Volkan Polat, akustik gitar ve banjoda Selim Saraçoğlu, kontrbasta Kağan Yıldız, davulda Berke Özgümüş yer aldı. Yolum Yok ve Uçurtma parçalarının perküsyon yorumunda Türkiye cazının duayenlerinden Okay Temiz imzası yer alıyor. Yolum Yok’un kabak kemane partilerini Cafer Nazlıbaş seslendirirken santurda Amir Humayounfard yer aldı.

Sanatçı bu süreçte 18. Internet Medyası Magazinci. com Yılın En İyileri değerlendirmesi kapsamında 2018 Yılı en iyi Alternatif Pop Yorumcusu ödülünü aldı.

2018’de tüm söz ve müziklerin yine kendi imzasını taşıdığı ve prodüktörlüğünü üstlendiği dördüncü albümü “Rüyalarıma Gir” dinleyicilerle buluştu. Şenay Lambaoğlu’nun Türkçe caz kalıplarının dışına çıkarak, alternatif pop ile caz arasında kendi yalın çizgisini bulduğu albümde Derya Türkan(Istanbul kemencesi), Sedef Erçetin(viyolonsel),Korhan Futacı(saksofon), Erdinç Şenyaylar(gitar) gibi konuk müzisyenler yer aldı.

Aman Avcı Şehrin Orta Yerinde” parçalarını yine single olarak yayınladı. Mayıs 2021’de Hakan Kurşun(düzenlemeler, gitar), Eylem Pelit(bas), Volkan Öktem’den(davul) olusan usta kadroyla pandemi dönemi üretimini kayıt altına aldığı “Hayat Defteri” adlı albümünü yayınladı.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar