Sergen Şehitoğlu’ndan Seascapes (at lockdown) Vitrin Projesi

SANATORIUM, 8 Ağustos 2021 – 29 Ağustos 2021 tarihleri arasında Sergen Şehitoğlu’nun “Seascapes (at lockdown)” projesini galeri mekanının girişinde yer alan vitrin alanında sergiliyor olacak. Proje galerinin yaz arasında, ziyarete kapalı olduğu süreçte vitrin aracılığıyla görülebilir.

Görsel referanslarını Hiroshi Sugimoto’nun deniz fotoğraflarından (Seascapes) alan bu pandemik seri, Sergen Şehitoğlu tarafından, ilettiği yönerge üzerine performans gösteren katılımcıların üretimlerinden oluşuyor.

Bu proje Mayıs 2021’de, zorunlu kapanma (lockdown) sırasında, aralarında Adnan Yerebakan, Ali İbrahim Öcal, Arda Behen, Burak Kabadayı, Doğa Okay, Ezgi Tok, Ilgın Seymen, Kerem Ozan Bayraktar ve Yağız Özgen’in de olduğu performans gösteren katılımcıların, o süreç boyunca ‘deniz’ ile olan etkileşimlerinin bir kaydını tutmaktadır. Zorunlu kapanma sırasında bir arzuya dönüşen ‘deniz’, bu birleştirilmiş (-parçalanmış) görselde, ortak bir ufuk çizgisi yardımıyla izleyiciye sunulmaktadır.

Görselin şekilsel parçalanmışlığı, katılımcıların deneyimine işaret etmekte, ve oluşan büyük görsel, Sergen Şehitoğlu’nun deneyimlemediği ama imgelediği bir deniz manzarası olarak, galerinin vitrinini kaplamaktadır.


SANATORIUM
Kemankeş Mah. Mumhane Caddesi Laroz Han, No:67/A 34425 Beyoğlu/İstanbul

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.