#sesimizhakkımızdır

#sesimizhakkımızdır

#sesimizhakkımızdır

Yabancı bir film ya da dizi izlerken kendi dilimizde duymamıza vesile olan seslendirme sanatçıları standart ve var olan haklarını arıyor.

Dublaj sanatçıları, seslendirme oyuncuları her meslekte olduğu gibi kendi mesleklerini icra etmeleriyle kazandıkları haklarına sahip olabilmek için Oyuncular Sendikası önderliğinde haklarının peşine düştüler.

Seslendirilen eserlerle ilgili dijital yayın platformlarındaki hak devirlerinin yeniden ücretlendirilemesi noktasında seslendirme oyuncuları ve seslendirme stüdyoları arasında uyuşmazlık söz konusu. Seslendirme oyuncuları bu durumu kamuoyuna duyurmak ve seslerini daha da yükseltmek adına, ”#sesimizhakkımızdır” etiketiyle bir sosyal medya eylemi başlattılar.

Yaklaşık 300 seslendirme oyuncusundan oluşan grup, seslerini duyurabilmek adına yayınladıkları açık çağrıda;

”Seslendirme oyuncularının sektörde seslendirdiği eserlerle ilgili dijital yayın platformlarındaki hak devirlerinin yeniden ücretlendirmesi noktasında bir süredir hak sahibi seslendirme oyuncuları ile seslendirme stüdyoları arasında bir uyuşmazlık ve buna bağlı olarak çözümsüzlük mevcuttur. Bu çözümsüzlük ve buna bağlı olarak ortaya çıkacak diğer uyuşmazlıklar ile ilgili olarak biz aşağıda imzası bulunanlar, Oyuncular Sendikası’nın bizim adımıza stüdyolarla, aracı şirketlerle ve doğrudan yayıncı kuruluşlarla bir çözüm bulunması için görüşme yapması gerektiğini düşünüyor ve bu konuda sendikaya yetki verdiğimizi bildiriyoruz. Oyuncular Sendikası’nın bu görüşmeler neticesinde çizeceği yol haritasına uyacağımızı da beyan ediyoruz” denildi.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.