Sesler Oyunu 18-20 Kasım Tarihleri Arasında sahneport.com’dan Online İzlenebilir

Sesler Oyunu Kasım Tarihleri
Sesler (Sedat Kalkavan&Özcan Tekdemir)

“Dış dünyadan gelen seslere duyarsızlaşmaya çalışarak en az zararı görmektir nefes almak ve yaşamak…”

“Bana şeyler alırdı… Şey… Kurutmalı çamaşır makinesi alırdı, bulaşık makinesi, üstü açık spor araba, tablet alırdı, akıllı telefon, 3. nesil kahve makinesi, elektrikli konserve açacağı bile alırdı. Hatta dayanamaz kredi çeker benim üzerime ev alırdı. Doğru dürüst bir çatısı olan, üç odalı pahalı bir dairede otururdum. Kanepemde bacaklarımı uzatır, televizyonun beynimi yıkamasına izin verirdim, ruhumu o salak yarışmalara satar, bir şeyler tıkınırdım. Sağlığımıza dikkat ederdik. Kolesterolümüzü düşük tutar diş sigortası yaptırırdık. Hobilerim için ayrı giysiler ve uyumlu çantalar kullanırdım. Bir düzine çocuk doğurur, soyumuzu devam ettirir, ürettiğimiz o sersem bebelerin ortalığa işemesini izlerdim. Belki de mutlu olurdum, kim bilir!”

İlknur Güneş‘in yazıp yönettiği “Sesler”, kendi yarattığı dünyanın içinde sıkışıp kalan günümüz insanı üzerine trajikomik bir döngüyü anlatır.

Bireyler; yarattıkları dünya düzeninden korkmakta, müdahale edememekte ve çıkışsız bir düzenin içinde olduğunu iddia etmektedir. Özellikle son dönemde pandemiyle birlikte kendi alanından çıkamayan ve artık nefes alamayan insan için; dış dünyadan gelen seslere duyarsızlaşmaya çalışarak en az zararı görmektir yaşamak…

Oyunda karakterler hayatlarına devam edebilmek için modern dünya klişelerine tutunmaya, insanların oyalandığı bir dünyada kendi halinde, acı çekmeden yaşamaya çalışırlar. Onlar için artık karşı çıkmak, olaylara dahil olmak, olayları önemsemek, hayata karşı bir şeyler hissedebilmek zorlaşmıştır. Tıpkı günümüzde kendi yarattığı dünya koşullarında evine hapsolan insanın, kaderine katlanmakta zorlanması gibi karakterler de bulundukları alanın içinde evlerinde çıkmaya cesaret edememekte dış dünyadan korkmaktadırlar. Zengin orta halli ve fakir üçgeni klişelerine sıkışmış, Kafka’nın böceği gibi yaşamaya mahkum edilmiş insanın trajikomik döngüsü anlatılmaktadır.

2019’da üçlemenin birinci oyunu olan “Sesler” oyunu (Sesler, Personas Kuartet, Moment), Üstün Akmen Tiyatro Ödülleri‘nde Yılın Yazarı, Yılın Oyunu ve Yılın Sahne Tasarımı dallarında aday olarak gösterilmiş, “Yılın Sahne Tasarımı” dalında ödül almıştır ve Ekin Yazın Dostları Tiyatro Ödülleri tarafından “Yılın Oyunu” ödülüne layık görülmüştür.

Sesler oyunu Eugene İonesco‘nun ‘İki Kişilik Hırgür‘ oyunundan esinlenerek yazılmış yeni bir metindir.

Uyumsuz Tiyatro’nun sahneye koyduğu, Sesler oyununa erişim 18 Kasım saat 20:30’dan, 21 Kasım saat 23:59’a kadar mümkün olacaktır. Bilet alımı sonrası oyuna erişim 48 saat için geçerlidir.

Biletler için sahneport.com adresine tıklayınız.

KÜNYE
Yazan / Yöneten:
İlknur Güneş
Hareket Tasarımı: Utku Demirkaya
Oynayanlar: Sedat Kalkavan, Özcan Tekdemir, Eylem Abalıoğlu, Beraat Karaman
Dekor Tasarımı: Onur Alagöz
Asistanlar: Büşra Yılmaz, Selen Karasu, Cansu Bahadır
Ses Uygulama: Utku Demirkaya
Ses Tasarımı: Özgür Varol / Utku Demirkaya
Video Director: Nihat Maça
Teknik Ekip: Ilgın Başaloğlu, Ali Aktürk, Orkhan Jabbarov
Dekor ve Mekan Sponsoru: İstanbul Film Akademi
Ekipman Sponsoru: Jaki Baruh
Prodüksiyon: Uyumsuz Tiyatro

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.