Sessiz Sinemanın ‘Edepsiz Kadın’ları 8 Mart’ta Kundura Sinema’da!

Kundura Sinema’nın çevrimiçi programı “Sinema’nın İlk Edepsiz Kadınları” adlı gösterim ve söyleşi programıyla devam ediyor. 2016’da Donald Trump’ın başkanlık seçimi konuşmasında Hillary Clinton’a yönelik mikrofonlara bir hakaret olarak sarf ettiği ve bir anda küresel bir feminist hareketinin sloganına dönüşen ‘Nasty Woman’ (Edepsiz Kadın)* sözünden esinlenerek hazırlanan “Sinema’nın İlk Edepsiz Kadınları” seçkisinin konuşulacağı programda, 6 sessiz film gösterilecek. Elif Rongen-Kaynakçı, Laura Horak ve Maggie Hennefeld’in kürasyonunda hazırlanan “Sinema’nın İlk Edepsiz Kadınları”, dönemin meşhur olan ama bugünün isimsiz kadın komedyenlerinin tabuları yıkan performanslarını hatırlarken, 20. yüzyılın başında sinemada etkin olan kadınların film endüstrisindeki rollerini yeniden değerlendirmemiz için bir fırsat da sunacak.

2017’de birçok kült yapımın yanı sıra restore edilmiş, yenilenmiş ya da kayıp parçaları eklenmiş filmlerden oluşan Restore Film Günleri’ni düzenleyen ve geçen yıl “Sessiz Sinemanın Kadın Öncüleri” seçkisi büyük ilgi gören Kundura Sinema, sessiz filme ve sinema tarihine olan tutkusunun devamı olarak bu yıl da “Sinema’nın İlk Edepsiz Kadınları” adlı program ile izleyici karşısına çıkıyor.

Kundura Sinema’nın sessiz sinemanın isimsiz kadın komedyenlerine selam gönderen “Sinema’nın İlk Edepsiz Kadınları” programı, küratörlüğünü EYE Filmmuseum’un Sessiz Sinema küratörü Elif Rongen-Kaynakçı, film akademisyeni, yazar, feminist ve kuir aktivist Laura Horak ile film ve medya yazarı Maggie Hennefeld’in yaptığı aynı adlı seçkiden ilhâm alıyor ve seçkinin yaratıcılarının katılacağı bir söyleşiye ev sahipliği yapıyor.

8 Mart’ta Kundura Sahne’de çevrimiçi yayınlanacak söyleşi kapsamında, “La grève des nourrices / Nurses’ Strike (1907), “La pile électrique de Léontine” (1910), “La fureur de Mme Plumette” (1912), “Amour et science / Love and Science” (1912), “Zoé et la parapluie miraculeux” (1913) ve “Rowdy Ann” (1919) adlı kısa ve sessiz filmler de, müzisyen Gonca Feride Varol’un özgün müzikleri eşliğinde gösterilecek.

Ölümcül vampirlerden çok daha fazlası kadınlar
Adını, Donald Trump’ın 2016 yılında Başkanlık Tartışması sırasında Hillary Clinton’a yönelik mikrofonlara bir hakaret olarak sarf ettiği ve bir anda küresel bir feminist hareketinin sloganına dönüşen “Nasty Woman” (Edepsiz Kadın)* sözünden alan “Sinema’nın İlk Edepsiz Kadınları” seçkisi, Léontine, Rosalie, Cunégonde, Lea, Bridget ve Tilly gibi dönemin meşhur olan ama bugün isimleri unutulmuş kadın komedi oyuncularına saygı duruşunda bulunuyor. Oyuncuların bugünden bile sıradışı bulunabilecek performanslarının yanı sıra, toplumsal cinsiyet normlarını deforme eden kadın hikâyelerine odaklanan seçki, 20. yüzyılın başında film yapım sürecinin her aşamasında var olmuş kadınların tarihsel süreçte film endüstrisindeki rollerini yeniden değerlendirmemiz için bir fırsat da sunuyor.

“Sinema’nın İlk Edepsiz Kadınları” seçkisini küratörleri Elif Rongen-Kaynakçı, Laura Horak, Maggie Hennefeld’ın ağzından dinleyeceğimiz ve 6 kısa filmin gösterileceği program, 8 Mart 2021 tarihinden itibaren beykozkundura.com adresinden çevrimiçi ve ücretsiz izlenebilecek.

*“Nasty Women” ifadesi ilk kez, Ekim 2016’da ABD başkanlık adayları arasında televizyonda yayınlanan tartışma sırasında Donald Trump’ın Hillary Clinton’ın sözünü keserek sarf ettiği “Such a nasty woman” (Ne edepsiz bir kadın) sözünden çıkmış ve anında Twitter’da #IAmANastyWomanBecause hashtag’iyle virale dönüşmüştü. Cinsiyet ve cinsel farklılıklara özgü yargılara karşı susturulmayı reddeden yeni bir feminist siyasi hareketin doğuşunu sağlayan bu söz, popüler kültürden sanata ve sinemaya birçok alanda etkisini göstermişti.

Program detayları için beykozkundura.com sayfasını ziyaret ediniz.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.