Setenay Alpsoy “The Trinity Buoy Wharf Drawing Prize” Listesinde

Setenay Alpsoy "The Trinity Buoy Wharf Drawing Prize" Listesinde


1994 yılıdan bu yana İngiltere’nin prestijli ödüllerinden sayılan “The Trinity Buoy Wharf Drawing Prize”ın bu yılki seçki arasında Türk sanatçı Setenay Alpsoy yer alıyor.

Setenay Alpsoy "The Trinity Buoy Wharf Drawing Prize" Listesinde
Gayrettepe Son Durak (kağıt üzerine karakalem, 61×110 cm, 2019) // Setenay Alpsoy

Setenay Alpsoy‘un “Gayrettepe Son Durak” adlı çalışması, seçici kurulunda Tate Modern’in direktörü Frances Morris, İngiliz sanatçı Ian McKeever, sanat yazarı ve küratör Sophia Yadong Hao‘nun yer aldığı isimler tarafından listeye dahil edildi.

Setenay Alpsoy, “Gayrettepe Son Durak” isimli çalışmasını 2019 yılında tamamladı. Resim, desen ve baskı resim çalışmalarında kent peyzajı üzerine çalışan sanatçının yapıtı Gayrettepe Son Durak, 61×110 cm ebatlarında, kağıt üzerine kara kalem tekniği ile bir desen çalışmasıdır. Yetmiş ve seksenli yıllarda, daha çok memurlar ve İstanbul Belediye çalışanları için inşa edilen bu bölgedeki binalar, bugün kentin orta üst kesiminin ikamet ettiği bir yerleşke. Bölgeye yolcu taşıyan otobüs hattının son durağının bulunduğu ufak meydana bakan bina, tekdüze mimarisine tezat yaşanmışlığı ile öne çıkıyor.

Listede yer alan 65 çalışma altı ay boyunca, Londra’dan başlayarak İngiltere’nin farklı şehirlerini gezecek. Sergi, sanatçılar için uluslararası platformda önemli bir yer tutuyor.

Setenay Alpsoy

1983 doğumlu. 2005 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Resim Bölümü, Neş’e Erdok atölyesinden mezun olan Setenay Alpsoy, 2009 yılında aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsü, Resim Bölümü’nde yüksek lisansını tamamladı. 2008 yılında açtığı ilk kişisel sergisinin ardından “Denizin Ayırdığı Şehir” (2010), “Görünmeyen Kent” (2012), “Kusurlu Güzellik” (2014), “Doku” (2016) ve “Ziyaret / The Visit” (2018) isimli kişisel sergileriyle Evin Sanat Galerisi’nde sanatseverlerle buluştu.

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.