Sevengül Sönmez İle Edebiyat Penceresinden Çağdaş Sanata Bakış

Sevengül Sönmez İle Edebiyat Penceresinden Çağdaş Sanata Bakış

Arter’in çevrimiçi yorumlama etkinlikleri, deneyimli editör Sevengül Sönmez’in Dinleyen Gözler İçin sergisi bağlamında gerçekleştireceği “Yazının Dinleyen Gözleri” başlıklı konuşmayla devam ediyor. 6 Mayıs Perşembe günü saat 19:00’da gerçekleşecek konuşmada Sönmez, çağdaş sanata edebiyat penceresinden bakarak Fluxus ağının parçası olan sanatçıların edebiyatla kurdukları ilişkiyi merkeze alacak. Katılımın ücretsiz olduğu etkinlikle ilgili ayrıntılı bilgiye Arter’in internet sitesinden ulaşılabilir.

Dinleyen Gözler İçin sergisi bağlamında 6 Mayıs 2021 Perşembe günü saat 19:00’da gerçekleştirilecek “Yazının Dinleyen Gözleri” başlıklı çevrimiçi konuşmada, Sevengül Sönmez çağdaş sanata edebiyat penceresinden bakarak sanatçıların yaşadıkları dönemde dostluk kurdukları edebiyatçılara, ilham aldıkları ve yeniden yorumladıkları edebi metinlere odaklanıp bu sanatsal birlikteliği anlamaya, konumlamaya ve etkilerini takip etmeye çalışacak. Fluxus ağının parçası olan sanatçıların edebiyatla kurdukları ilişkiyi merkeze alan konuşmada, avangard sanatın ve edebiyatın izdüşümü sergiden seçilen eserler aracılığıyla yorumlanacak. Sönmez, Fluxus sanatçılarını bir araya getiren Something Else Press’in bu ağa ve sanatçılara katkısını da konuşmasında ele alacak.

Sevengül Sönmez Hakkında

Sevengül Sönmez, çok sayıda kitabın editörlüğünü yapmanın yanı sıra biyografiye ve tanıklıklara duyduğu merak nedeniyle edebiyatçıların yaşamlarını sergiler ve müzeler aracılığıyla görselleştirmeye çalışıyor. Sabahattin Ali’nn yaşam öyküsünü fotoğraflarla anlatan Bir Fotoğraf Camı, Fotoğrafını Bekliyorum, Şehirlere Alışamadı, Canım Aliye Ruhum Filiz sergilerini hazırlayan Sönmez, Adalar Müzesi’nin edebiyat danışmanlığını, Sait Faik Müzesi, Diyarbakır Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi, Ziya Gökalp Müzesi küratörlüğünü üstlenmiştir. Adalar Müzesi’nde Adalar, Yazarlar, Şairler, Mitostan Edebiyata adlı bir sergi açan Sevengül Sönmez, 2017’den bu yana Boğaziçi Üniversitesi’nde konuk öğretim görevlisi olarak ders vermektedir.

Fotoğraf: Büşra Burcu Arslan

1988 doğumlu, Sanat ve Kültür Yönetimi mezunu, sanat ve kültür meraklısı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.