Şeyda Aydın’ın İlk Siberpunk Kitabı “Diğer Evrendeki Kadın” Dünya’ya Açılıyor

Fantastik-Bilimkurgu yazarı Şeyda Aydın’ın “Diğer Evrendeki Kadın” isimli ilk siberpunk kitabı 9-10 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek olan Siberpunk Kültür Konferansı’nda (Cyberpunk Culture Conferance 2020) Dünya’ya tanıtılacak.

Yazar Şeyda Aydın’ın Türkiye’nin ilk kuir (queer) ütopya romanı özelliğini taşıyan “Diğer Evrendeki Kadın” kitabı Kaliforniya Üniversitesi Akademisyenlerinden Sümeyra Buran tarafından Akademik Bilimkurgu Konferansı’nda, “Alternatif Paralel Evrenlerin Fabulasyonu: Türk Bilim Kurguda Queertopya” sunumuyla Dünya’ya tanıtılacak.

Yazar, romanında yer verdiği ütopik ve distopik evrenler arası geçişlerle ve yarattığı kuir karakterleriyle dikkat çekiyor.

Şeyda Aydın ilk kitabı “Diğer Evrenin Senaristi”, devamı niteliğindeki “Diğer Evrendeki Kadın” ve “Parçalanmış Yansımalar” romanları ile Türkiye’den çıkan ilk Kuir ve Feminist Bilimkurgu yazarı olma özelliğini taşıyor. Bu özelliği ve kitaplarının kuirtopya olması sebebiyle daha çok duyulacak ve konuşulacak gibi duruyor.

Şeyda Aydın'ın İlk Siberpunk Kitabı "Diğer Evrendeki Kadın" Dünya'ya Açılıyor
Diğer Evrendeki Kadın

Diğer Evrendeki Kadın Konusu:

Yemyeşil doğasıyla neo-fütüristik bir ütopya evreninde, kuir bir ülkede yaşayan film senaristi Veera Virtanen, on üç sene boyunca tutkuyla âşık olup birlikte yaşadığı kadın olan Eeva Van Rooyen’i, iki buçuk sene önce kanserden kaybederek karanlıklara gömülmüş bir kadındır. Sevdiği kadının ölümü ardından çıktığı uzun yolculuktan evine geri döndüğünde, fizikçi komşuları sayesinde karanlık hayatı değişmeye başlayacak; ölen sevgilisinin diğer yansımasının paralel bir evrende varlığını farklı şekilde sürdürdüğünü öğrenecektir. Veera, sevdiği kadın Eeva’yı yaşarken görebilmek uğruna, şiddet ve bulaşıcı hastalıklarla çevrelenmiş, homofobik, transfobik, kötücül, siberpunk bir distopya evrenine doğru tehlikeli bir yolculuğa çıkmayı, ucunda ölüm bile olsa göze alacak kadar cesur ve tutkulu bir âşıktır. Diğer Evrendeki Kadın romanı, aşkın, saf sevginin, fedakârlığın, rüyaların, ikinci şansların, mucizelerin, macera dolu bir yolculuğun, iyilik ile kötülüğün, aydınlık ile karanlığın bilim kurgusal anlatımıdır.

Türkiye'nin En Büyük Sanat Haber Portalı, Güncel Sanat Haberleri, Sergi Rehberi, Sanatçı Portfolyoları, Sanat Üzerine Röportajlar